LevelOne SFP-1101
SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC) - FDDI, ATM, 100Mb LAN
Prestanda
| SFP transceiver typ | Fiberoptik |
| Maximal dataöverföringshastighet | 155 Mbit/s |
| Gränssnittstyp | SFP |
| Stöd för MMF (Multi-mode fiber) | Ja |
| Fiberoptiska kontakten | LC |
| Fiberkabeldiameter som stöds | 62.5/125 um |
| Maximal överföringshastighet avstånd | 2000 m |
| Våglängd | 850 nm |
| Tx effekt (min) | -19 dBmW |
| Tx effekt (max) | -10 dBmW |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3u |
| Duplex systemet | Fullständig |
| Fiberportar kvantitet | Ja |
Egenskaper
| Byte under drift (hotswap) | Ja |
Strömtillförsel
| Spänning | 3.3 V |
| Maxspänning | 6 V |
| Högsta strömstyrka | 0,3 A |
Certifikat
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
| Säkerhet | EN 60825-1 |
| Certifiering | CE, FCC |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 70 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 85 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
Vikt & dimension
| Bredd | 57 mm |
| Djup | 12 mm |
| Höjd | 13,7 mm |
| Vikt | 20 g |
Förpackningens innehåll
| Antal per förpackning | Ja |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 106 mm |
| Låddjup | 20 mm |
| Förpackningens höjd | 65 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 35 g |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85369010 |