StarTech.com 2-Port USB-C/USB-A Hub with GbE and RS232 Serial, 2x USB-A
hubb - 2 portar
Egenskaper
| Produktens färg | Grå |
| USB-strömförsörjning upp till | 100 W |
| USB-strömleverans | Ja |
| LED-indikatorer | Ja |
Anslutningar
| Anslutningsteknologi | Kabel |
| Värdgränssnitt | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C; USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2; 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)typ C-portar | Ja; Ja |
| USB-strömleverans | Ja |
| USB-strömförsörjning upp till | 100 W |
| Uttag för mikrofon/linje in | Nej |
| Seriella portar | Ja |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| Likströmsingång | Nej; Nej |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000,2000 Mbit/s; 10,100,1000,2000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN förberedd | Ja |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x; IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Stöd för UASP | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja; Ja |
| Jumboramar | 9000; 9000 |
| Flödeskontroll | Ja; Ja |
| Full duplex | Ja; Ja |
| Auto MDI / MDI-X | Ja; Ja |
| VLAN-märkning | Ja |
Prestanda
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| Dataöverföringshastighet | 5 Gbit/s |
| Produktens färg | Grå |
| Stöd för UASP | Ja |
| LED-indikatorer | Ja |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64, Windows 2000, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 98SE, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Andra operativsystem som stöds | Windows XP Embedded |
Strömtillförsel
| Trådlös laddning | Nej |
| Strömförbrukning (max) | 15 W; 15 W |
Programvara
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64, Windows 2000, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 98SE, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Andra operativsystem som stöds | Windows XP Embedded |
Vikt & dimension
| Bredd | 128 mm; 128 mm |
| Djup | 55 mm; 55 mm |
| Höjd | 19 mm; 19 mm |
| Vikt | 105 g; 105 g |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 142 mm; 142 mm |
| Låddjup | 170 mm; 170 mm |
| Förpackningens höjd | 30 mm; 30 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 110 g; 110 g |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 50 ° C; 0 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C; -20 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 0 - 95%; 0 - 95% |
Förpackningens innehåll
| Interface-adapters ingår | USB Type-A hane - USB Type-C hona; USB Type-A hane - USB Type-C hona |
| Snabbstartsguide | Ja; Ja |
Hållbarhet
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja; Ja |
Logistikdata
| Ytterförpackningens bredd | 605 mm; 605 mm |
| Ytterförpackningens längd | 325 mm; 325 mm |
| Ytterförpackningens höjd | 385 mm; 385 mm |
| Produkter per ytterförpackning | 80 styck; 80 styck |
Tekniska detaljer
| Certifikat för överensstämmelse | CE, RoHS; CE, RoHS |
Övrigt
| Kretsar | VIA - VL817-Q7, VIA - VL103-Q4, ASIX - AX88179A, FTDI - FT232RL; VIA - VL817-Q7, VIA - VL103-Q4, ASIX - AX88179A, FTDI - FT232RL |