HPE ProLiant DL320 Gen11
Server - rack-monterbar 1U - 2-vejs - 1 x Xeon Silver 4510 / op til 4.1 GHz - RAM 64 GB - SATA/SAS/NVMe - hot-swap 2.5" bås(e) - SSD 2 x 480 GB - Gigabit Ethernet - intet OS - skærm: ingen - Smart Choice
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Silver |
| Processor | 4510 |
| Processorfrekvens | 2,4 GHz |
| Processorboostfrekvens | 4,1 GHz |
| Processorkärnor | 12 |
| Processorns cache | 30 MB |
| Moderkortets chipset | Intel C741 |
| Antal processorer installerade | Ja |
| Processorns cachetyp | L3 |
Minne
| Internminne | 64 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| Minneslayout | 2 x 32 GB |
| Minnesplatser | 16x DIMM |
| Maximalt internminne | 2 TB |
Lagringsmedia
| Maximal lagringskapacitet | 1536 TB |
| Total lagringskapacitet | 960 GB |
| Antalet installerade hårddiskar | 2 |
| Antalet installerade SSD | 2 |
| Solid-state drive kapacitet | 480 GB |
| Solid-state drive-gränssnitt | SATA III |
| SSD-storlek | 2.5" |
| Antal SSD-minnen som stöds | 8 |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 10 |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Optisk enhetstyp | Nej |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5720 |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
Anslutningar
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Expansionsplatser | Maximum, 2 PCIe Gen5 & 1 OCP 3.0 PCIe Gen5, for detail descriptions please refer to the QuickSpecs. |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | Ja |
Design
| Chassityp | Rack (1U) |
Prestanda
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Management-Plattform | Included - HPE Compute Ops Management, HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced. |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| ECCN (Export Control Classification Number) | 5A992 |
Strömtillförsel
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | Ja |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
Övrigt
| Standardfläktar | 7x Standard Fans |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. |
| Antal processorer som stöds | Ja |
| Hårddiskstyp | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |