HPE ProLiant DL20 Gen11 6333P 3.1GHz 6c 1P 1x32GB-U 4SFF 2x480GB SSD 1x1000W PS EU server 960 GB Stativ (1U) Intel® Xeon® 3,1 GHz 32 GB DDR5-SDRAM 1000 W
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel® Xeon® |
| Processor | 6333P |
| Processorfrekvens | 3,1 GHz |
| Processorboostfrekvens | 5,2 GHz |
| Prestandakärnor | 6 |
| Processorkärnor | 6; 6 |
| Processorns cache | 18 MB |
| Antal processorer installerade | Ja |
| Processorns cachetyp | L3 |
Minne
| Internminne | 32 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minneslayout | 1 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 4800 MHz |
| Minnesplatser | 4x DIMM |
| Maximalt internminne | 128 GB |
Lagringsmedia
| Total lagringskapacitet | 960 GB |
| Antalet installerade hårddiskar | 2 |
| Antalet installerade SSD | 2 |
| Solid-state drive kapacitet | 480 GB |
| Solid-state drive-gränssnitt | SATA III |
| SSD-storlekar som stöds | 2.5" |
| Antal SSD-minnen som stöds | 4 |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-kontroller som stöds | Embedded Intel VROC SATA (formerly known as Intel RSTe) |
| Optisk enhetstyp | Nej |
Grafiken
| Ombord grafikkort | Nej |
| Ombord grafikkort modell | Ej tillgänglig |
Nätverk
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5719 |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
Anslutningar
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 5 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | Ja |
| Expansionsplatser | Two maximum, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs. |
| Antal Displayportar | Ja |
Design
| Chassityp | Rack (1U) |
| Produktens färg | Svart, Silver |
| Kylning typ | Aktiv |
| Rackmontering | Ja |
Prestanda
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
Programvara
| Installerat operativsystem | Nej |
Strömtillförsel
| Nätaggregatstyp | 1x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Antal huvudnätaggregat | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 434,6 mm |
| Djup | 378,4 mm |
| Höjd | 43,2 mm |
Övrigt
| Säkerhetsegenskaper | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Antal processorer som stöds | Ja |
| Hårddiskstyp | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Standardfläktar | 3x High Performance Fans |