HPE ProLiant DL380 Gen11 4510 2.4GHz 12c 1P 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU server 960 GB Stativ (2U) Intel® Xeon Silver 2,4 GHz 64 GB DDR5-SDRAM 1000 W
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Silver |
| Processor | 4510 |
| Processorfrekvens | 2,4 GHz |
| Processorboostfrekvens | 4,1 GHz |
| Processorkärnor | 12 |
| Processorns cache | 30 MB |
| Antal processorer installerade | Ja |
| Processorns cachetyp | L3 |
Minne
| Internminne | 64 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| Minnesplatser | 32x DIMM |
| Minneslayout | 2 x 32 GB |
| Maximalt internminne | 8 TB |
Lagringsmedia
| Total lagringskapacitet | 960 GB |
| Antalet installerade hårddiskar | 2 |
| Antalet installerade SSD | 2 |
| Solid-state drive kapacitet | 480 GB |
| Solid-state drive-gränssnitt | SATA III |
| SSD-storlek | 2.5" |
| Antal SSD-minnen som stöds | 8 |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Optisk enhetstyp | Nej |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5719 |
Anslutningar
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Expansionsplatser | Up to 8 PCIe Gen5, and 2 OCP 3.0, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | Ja |
Design
| Chassityp | Rack (2U) |
| Produktens färg | Svart, Silver |
| Kylning typ | Aktiv |
Prestanda
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
Programvara
| Installerat operativsystem | Nej |
Strömtillförsel
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | Ja |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
Vikt & dimension
| Bredd | 727 mm |
| Höjd | 87,5 mm |
| Djup | 448 mm |
Övrigt
| Säkerhetsegenskaper | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Standardfläktar | 4x Standard Fans |
| Antal processorer som stöds | Ja |
| Hårddiskstyp | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |