HPE ProLiant DL345 Gen11
kan monteras i rack EPYC 9115 2.6 GHz - 64 GB - SSD 2 x 960 GB
Processor
| Processortillverkare | AMD |
| Processorgenerering | AMD EPYC 9005 Series |
| Processorfamilj | AMD EPYC |
| Processor | 9115 |
| Processorfrekvens | 2,6 GHz |
| Processorboostfrekvens | 4,1 GHz |
| Processorkärnor | 16; 16 |
| Processorns cache | 64 MB |
| Antal processorer installerade | Ja |
| Processorns cachetyp | L3 |
Minne
| Internminne | 64 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minneslayout | 2 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 6400 MHz |
| Minnesplatser | 12x DIMM |
| Maximalt internminne | 3 TB |
Lagringsmedia
| Total lagringskapacitet | 1,92 TB |
| Antalet installerade hårddiskar | 2 |
| Antalet installerade SSD | 2 |
| Solid-state drive kapacitet | 960 GB |
| Solid-state drive-gränssnitt | SATA III |
| SSD-storlekar som stöds | 3.5" |
| Antal SSD-minnen som stöds | 8 |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR416i-p Gen11 x16 Lanes 8GB Cache PCI SPDM Plug-in Storage Controller |
| Optisk enhetstyp | Nej |
Nätverk
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5719 |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
Anslutningar
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Expansionsplatser | 8 maximum, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | Ja |
| Antal hanteringsportar | Ja |
Design
| Chassityp | Rack (2U) |
| Kylning typ | Aktiv |
| Rackmontering | Ja |
Prestanda
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (require licenses), HPE Compute Ops Management (subscription included) |
Programvara
| Installerat operativsystem | Nej |
Strömtillförsel
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
Vikt & dimension
| Bredd | 600,2 mm; 646 mm |
| Höjd | 270 mm |
| Djup | 917,7 mm |
| Vikt | 39 kg |
Övrigt
| Hårddiskstyp | 2x HPE 960GB SATA 6G Read Intensive LFF LPC Multi Vendor SSD |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 600,2 x 917,7 x 270 mm (23.6 x 36.1 x 10.6") |
| Vikt (imperial) | 39 kg (86 lbs) |
| Antal processorer som stöds | Ja |
| Standardfläktar | 6x Standard Fans |