HPE ProLiant RL300 Gen11 Base
kan monteras i rack Altra Max M128-30 3 GHz - 128 GB - SSD 480 GB
Processor
| Processortillverkare | Ampere |
| Processorfamilj | Altra Max |
| Processor | M128-30 |
| Processorfrekvens | 3 GHz |
| Processorkärnor | 128 |
| Processorns cache | 16 MB |
| Antal processorer installerade | Ja |
| Processorns cachetyp | L3 |
Minne
| Internminne | 128 GB |
| Typ av internminne | DDR4-SDRAM |
| Minne klockhastighet | 3200 MHz |
| Minnesplatser | 16x DIMM |
| Minneslayout | 4 x 32 GB |
| Maximalt internminne | 4 TB |
Lagringsmedia
| Total lagringskapacitet | 480 GB |
| Antalet installerade SSD | Ja |
| Solid-state drive kapacitet | 480 GB |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| SSD-storlekar som stöds | M.2 |
| SSD-storlek | 2.5" |
| Antal SSD-minnen som stöds | 8 |
| RAID-kontroller som stöds | Storage controllers not supported |
| Optisk enhetstyp | Nej |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 25 Gigabit Ethernet |
Anslutningar
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2 |
| Fiberoptiska kontakten | SFP28 |
| Fiberportar kvantitet | 2 |
| Expansionsplatser | 2 PCIe Gen4 x16 slots, 2 PCIe Gen4 OCP 3.0 slots |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | Ja |
Expansionsplatser
| PCI Express x16 (Gen 4.x) platser | 2 |
Design
| Chassityp | Rack (1U) |
Prestanda
| Management-Plattform | Included - HPE iLO Standard and Advanced features, OneView Monitor Mode only |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
Strömtillförsel
| Nätaggregatstyp | 1x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Strömförsörjning | 800 W |
| Antal huvudnätaggregat | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 482,6 mm |
| Höjd | 42,9 mm |
| Djup | 713 mm |
| Vikt | 15,8 kg |
Övrigt
| Vikt (imperial) | 15,8 kg (34.9 lbs) |
| Hårddiskstyp | None ship standard, 8 SFF supported |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 482,6 x 713 x 42,9 mm (19 x 28.1 x 1.69") |
| Standardfläktar | 7 performance Hot-swappable fans |
| Säkerhetsegenskaper | TPM 2.0, Silicon Root of Trust, Secure Boot, lockable bezel |
| Antal processorer som stöds | Ja |