ASUS ExpertWiFi EBR63
trådlös router - Wi-Fi 6 - skrivbordsmodell
WAN-anslutning
| Ethernet WAN | Ja |
| DSL WAN | Nej |
| SIM-kortplats | Nej |
| Kompatibelt med 3G/4G USB-modem | Nej |
| Typ av WAN-anslutning | RJ-45 |
Trådlös LAN
| Wi-Fi-band | Dual-band (2,4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Dataöverföringshastighet via WLAN (max) | 2402 Mbit/s |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Dataöverföringshastighet via WLAN (första bandet) | 574 Mbit/s |
| Dataöverföringshastighet via WLAN (andra bandet) | 2402 Mbit/s |
| Modulator | 1024-QAM |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av Ethernet LAN-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Kabelteknik | 10/100/1000Base-T(X) |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Portutlösning | Ja |
| Portvidarebefordran | Ja |
| Stöd för Samba (lagring) | Ja |
| Mediaserver | Ja |
| VPN-stöd | VPN Client L2PT VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard VPN Fusion Support Surfshark |
Anslutningar
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| USB-port | Ja |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 1 |
| Likströmsingång | Ja |
Management features
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Bandbreddskontroll | Ja |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Återställningsknapp | Ja |
| Intelligent mesh-teknik | Ja |
| WPS tryckknapp | Ja |
| MU-MIMO-teknik | Ja |
Bevakning
| Kryptering/säkerhet | SSH, WPS |
| Brandvägg | Ja |
| Gästanvändare | Ja |
| Schemalägg åtkomst | Ja |
| Filtrering | Ja |
| MAC-adressfiltrering | Ja |
| URL-filtrering | Ja |
| DMZ-stöd | Ja |
| Nätverksadressöversättning (NAT) | Ja |
Protokoll
| DHCP-server | Ja |
Design
| Produktens färg | Vit |
| Monteringsbar på väggen | Ja |
| Kontrollampa | Ja |
| LED-indikatorer | Aktivitet, LAN, Energiljus, WAN |
| På / av-knapp | Ja |
| Produkttyp | Bordsrouter |
Förpackningens innehåll
| Kabel inkluderad | LAN (RJ-45) |
| AC-adapter inkluderad | Ja |
| Garantisedel | Ja |
| Snabbstartsguide | Ja |
Antenn
| Antenndesign | Extern |
| Antenner mängd | 4 |
Egenskaper
| Inbyggd processor | Ja |
| Processorfrekvens | 1,7 MHz |
| Processorkärnor | 4 |
| Internminne | 512 MB |
| Flashminne | 256 MB |
Strömtillförsel
| Strömkälla av typen | DC |
| AC-inspänning | 110 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Utgångsspänning | 12 V |
| Uteffekt | 2 A |
| Extern strömadapter | Ja |
Vikt & dimension
| Vikt | 436 g |
| Bredd | 225 mm |
| Djup | 127 mm |
| Höjd | 146 mm |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 241 mm |
| Låddjup | 188 mm |
| Förpackningens höjd | 73 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 740 g |
| Förpackningstyp | Låda |
| Antal produkter som medföljer | 1 styck |