TP-Link UE306 V1
nätverksadapter - USB 3.0 - Gigabit Ethernet
Prestanda
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| Produktens färg | Svart |
| Plug & Play-kompatibel | Ja |
| Certifiering | CE, FCC, RoHS |
Anslutningar
| Anslutningsteknologi | Kabel; Kabel |
| Gränssnitt | Ethernet |
| Värdgränssnitt | USB; USB |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| USB-kontaktens formfaktor | Rak |
| USB-version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Likströmsingång | Nej |
Nätverk
| Maximal dataöverföringshastighet | 1000 Mbit/s |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja; Ja |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s; 10,100,1000 Mbit/s |
Strömtillförsel
| Trådlös laddning | Nej |
Design
| Komponent för | PC / bärbar dator |
| Produktens färg | Svart |
| Intern | Nej |
| Plug & Play-kompatibel | Ja |
| Certifiering | CE, FCC, RoHS |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac-operativsystem som stöds | Ja |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
Programvara
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac-operativsystem som stöds | Ja |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C; 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C; -40 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90%; 10 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 90%; 5 - 90% |
Hållbarhet
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja; Ja |
| Hållbarhetscertifiering | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE; RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
Förpackningens innehåll
| Snabbinstallationsguide | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 71 mm; 71 mm |
| Djup | 26 mm; 26 mm |
| Höjd | 16,2 mm; 16,2 mm |
| Vikt | 20 g; 20 g |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 183 mm; 183 mm |
| Låddjup | 85 mm; 85 mm |
| Förpackningens höjd | 18 mm; 18 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 60 g; 60 g |
Tekniska detaljer
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE; RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990; 85176990 |
Övrigt
| Gränssnitt | Ethernet |
| Maximal dataöverföringshastighet | 1000 Mbit/s |