Intel Wi-Fi 6 AX201
nätverksadapter - M.2 2230 (CNVio2)
Anslutningar
| Anslutningsteknologi | Trådlös |
| Värdgränssnitt | M.2 |
| Gränssnitt | WLAN |
Nätverk
| Maximal dataöverföringshastighet | 2400 Mbit/s |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-band | Dual-band (2,4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| MU-MIMO | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
Design
| Komponent för | PC / bärbar dator |
| Intern | Ja |
| Antenntyp | 2x2 |
| Formfaktor | M.2 2230 |
| Förpackningsstorlek | 22 x 30 x 2.4 mm |
Systemkrav
| Kompatibla operativsystem | Windows 10, 64-bit*|Linux* |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10 x64 |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 80 ° C |
Vikt & dimension
| Vikt | 2,33 g |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
Övrigt
| Minsta drifttemperatur | 0 ° C |
| Maximal arbetstemperatur | 80 ° C |
| CCATS (Commodity Classification Automated Tracking System) | NA |
| ECCN (Export Control Classification Number) | 5A991 |
| URL till produktbeskrivning | https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/product-briefs/wi-fi-6-ax201-module-brief.pdf |
| Produkttyp | Wireless |
| Stöd inom ramen för vPro | Nej |
| Gränssnittstyp | M.2: CNVio2 |
| Status | Launched |
| Processorfamilj | Intel Wi-Fi 6 Products |
| Efterlevnad | FIPS, FISMA |
| Lanseringsdatum | Q2'19 |
| Produktserie | Intel® Wireless Products |
| Produktens kodnamn | Harrison Peak |