Intel Wi-Fi 7 BE200
nätverksadapter - M.2 2230
Anslutningar
| Anslutningsteknologi | Trådlös |
| Värdgränssnitt | M.2 |
| Gränssnitt | WLAN / Bluetooth |
Nätverk
| Maximal dataöverföringshastighet | 5800 Mbit/s |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11az, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11d, IEEE 802.11e, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11u, IEEE 802.11v, IEEE 802.11w |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-band | Triband (2,4 GHz/5 GHz/6 GHz) |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Kryptering/säkerhet | AES-CCMP, AES-GCMP, EAP-AKA, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, PEAP, WPA2, WPA3 |
| MU-MIMO | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.4 |
Design
| Komponent för | PC / bärbar dator |
| Intern | Ja |
| Antenntyp | 2x2 |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 11 |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 80 ° C |
Hållbarhet
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 22 mm |
| Djup | 30 mm |
| Höjd | 2,4 mm |
| Vikt | 3,07 g |
Tekniska detaljer
| Certifikat för överensstämmelse | CB, UL |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 8517620090 |
Övrigt
| Maximal arbetstemperatur | 70 ° C |
| Status | Launched |
| Stöd inom ramen för vPro | Ja |
| CCATS (Commodity Classification Automated Tracking System) | 740.17B1 |
| ARK-ID för Ethernet-kort | 230078 |
| Intel® Trusted Execution Technology | Nej |
| Lanseringsdatum | Q3'23 |
| Efterlevnad | FIPS |
| ECCN (Export Control Classification Number) | 5A992C |
| Inbäddade alternativ | Nej |
| URL till produktbeskrivning | https://www.intel.com/content/www/us/en/secure/content-details/916611/intel-wi-fi-7-be200-5gig-module-commercial-temperature-embedded-module-product-brief.html?DocID=916611 |