Ultrasnabb gamingmonitor med 1000Hz-teknik

Uppdaterad 15-10-2026 · 8 min läsning

Acer har presenterat en ny Nitro-modell som kan nå en uppdateringsfrekvens på 1 000 Hz vid HD-upplösning och 540 Hz i QHD. För svenska köpare innebär det en skärm som flyttar gränserna för LCD-teknik och erbjuder responstider nära OLED, vilket är idealiskt för professionell esport.

Viktigaste punkterna

  • Skärmen erbjuder två hastighetsprofiler: 540 Hz i QHD och 1 000 Hz i HD-upplösning.
  • Kontrastförhållandet är mätt till över 2 000:1, vilket är ovanligt högt för en IPS-panel.
  • Modellen kräver high-end hårdvara (DP 1.4 / HDMI 2.1) för att utnyttja maximala Hz.

Kort svar

Acer har lanserat Nitro XV273U F5, som är en av världens snabbaste LCD-skärmar. Den kan köras i 1 000 Hz vid 1280x720 upplösning och 540 Hz vid QHD (2560x1440). För svenska användare innebär det tillgång till extremt flytande rörelser i esport-titlar, kombinerat med en sällsynt vit design och en markant förbättrad kontrast på över 2 000:1 enligt Tom's Hardware (september 2026).

Vad handlar lanseringen av Acer Nitro XV273U F5 om?

Acer har presenterat Nitro XV273U F5, som är designad för att vara en av världens snabbaste LCD-skärmar. Enligt tillverkaren levererar skärmen en spelupplevelse och responstid som kan jämföras med OLED, men i en high-contrast IPS-panel (In-Plane Switching). Det mest markanta draget är introduktionen av ett 1 000 Hz-läge, vilket riktar sig direkt till professionella esport-utövare och entusiaster som kräver absolut minimal fördröjning (input lag).

Skärmen är 27 tum och opererar primärt i QHD-upplösning (2560x1440), där den kan nå en uppdateringsfrekvens på 540 Hz. För att uppnå 1 000 Hz måste dock upplösningen sänkas till 1280x720 (HD). Acer upplyser att detta är en matematisk multipel av QHD-upplösningen, vilket minimerar den visuella förlusten i bildskärpa. Utöver hastigheten erbjuder skärmen Adaptive-Sync, HDR 600 och ett brett färgspektrum, allt paketerat i en sällsynt vit design.

För dem som letar efter andra snabba lösningar finns det många alternativ inom Acer Nitro-serien, men denna modell flyttar gränsen för vad som är tekniskt möjligt med LCD-teknik år 2026.

Vilka tekniska nyheter kommer Acer Nitro XV273U F5 med?

Den primära nyheten är det dualistiska tillvägagångssättet för uppdateringsfrekvens, där användaren kan välja mellan extremt hög upplösning eller extrem hastighet. Medan de flesta gamingmonitorer låser sig till en fast profil, tillåter denna modell ett byte via OSD-menyn (On-Screen Display). Detta gör det möjligt att använda skärmen för både produktivitet och ultra-kompetitiv gaming utan att behöva äga två olika paneler.

En annan väsentlig förbättring är kontrastförhållandet. Traditionella IPS-paneler kämpar ofta med ljusläckage i hörnen, men enligt mätningar från Tom's Hardware (september 2026) når denna modell över 2 000:1 i kontrast, vilket för den närmare VA-paneler (Vertical Alignment). Detta säkerställer en djupare bildtextur och bättre dynamiskt omfång.

Egenskap Vad det betyder i praktiken
1 000 Hz Mode (720p) Extremt flytande rörelser för esport; minimerar eftersläpning maximalt.
540 Hz Refresh (QHD) Kombinerar hög bildskärpa med extrem hastighet för modern gaming.
IPS-panel m. >2000:1 kontrast Djupare svarta färger än normalt för IPS, enligt Tom's Hardware (september 2026).
Vit estetik Sällsynt designmöjlighet som passar till vita gaming-setups.
HDR 600 Högre peak-ljusstyrka för bättre detaljer i ljusa områden av bilden.

För användare som inte behöver 1 000 Hz, men fortfarande önskar hög kvalitet, kan en guide till paneltyper hjälpa till att klargöra om IPS är rätt val framför OLED eller VA.

Hur landar Acer Nitro XV273U F5 på den svenska marknaden?

För svenska köpare placerar sig denna modell i den övre entusiastklassen. Det är inte en budgetskärm, utan ett specialverktyg för dem som investerar tungt i sin hårdvara för att få varje liten fördel i spel som Counter-Strike eller Valorant. Eftersom skärmen kräver extremt kraftfulla grafikkort för att utnyttja 540 Hz i QHD, kommer den typiskt att paras ihop med high-end RTX-kort.

I Sverige bör man vara uppmärksam på anslutningsmöjligheterna. Skärmen använder DisplayPort 1.4 och HDMI 2.1, vilket är standard för moderna gamingdatorer och konsoler. Den vita designen gör den attraktiv för den svenska marknaden, där minimalistiska och ljusa setups växer i popularitet. Aktuellt pris och lagerstatus ser du i produktkarusellen vid denna artikel.

Prisklass Förväntad svensk tillgänglighet Kompatibilitet
Övre mellanklass / High-end Q4 2026 (estimerat) PC med DP 1.4/HDMI 2.1, PS5, Xbox Series X

Om man letar efter något mer prisvärt för vardagsbruk kan man kika på en Acer 165Hz skärm, som erbjuder en bra balans mellan pris och prestanda för den genomsnittlige gamern.

Vilka anslutningar och kompatibilitetskrav finns det?

För att utnyttja de extrema uppdateringsfrekvenserna krävs det att både grafikkortet och kabeln stöder den nödvändiga bandbredden. Modellen är utrustad med två DisplayPort 1.4 och två HDMI 2.1-portar. Det är viktigt att notera att 1 000 Hz-läget kräver specifikt hårdvarustöd från GPU:n för att överhuvudtaget kunna aktiveras.

Skärmen stöder både AMD FreeSync Premium och NVIDIA G-Sync Compatible, vilket innebär att den kan synkronisera uppdateringsfrekvensen med grafikkortets output för att undvika bildrivning (screen tearing). Detta är essentiellt vid så höga Hz-tal, då även små variationer i frameraten kan märkas.

Port Antal Användning
DisplayPort 1.4 2x Primär gaming-anslutning till PC (max Hz)
HDMI 2.1 2x Konsoler och sekundära PC-anslutningar
3.5mm Jack 1x Hörlurar / externa högtalare

För dem som vill optimera sin nuvarande setup rekommenderar vi vår guide till inställning av gamingmonitorer för färger och Hz.

Är Acer Nitro ett pålitligt märke för high-end gaming?

Acer Nitro är erkänt som ett solitt val i mellanklassen, medan Predator-serien typiskt hanterar det absoluta toppsegmentet. Med denna modell bygger Acer bro mellan dessa två världar genom att föra in extrem teknik i Nitro-serien. Generellt är märket känt för bra värde för pengarna och hållbara paneler.

När man jämför med andra märken levererar Acer ofta mycket konkurrenskraftiga specifikationer på pappret. För dem som önskar den absoluta toppmodellen med maximal lyx finns Acer Predator skärmar, men Nitro-serien har nu blivit ett reellt alternativ för seriösa esport-spelare.

Kriterium Acer Nitro (Generellt) Acer Predator (Generellt)
Målgrupp Entusiast / Budget-Esport Professionell / Ultra High-end
Prisnivå Mellanklass Premiumklass
Byggkvalitet Hög (plast/metall-mix) Extrem (premiummaterial)

Om du är osäker på vilken serie som passar dig kan du läsa mer i vår guide till den perfekta gamerskärmen.

Vad är skillnaden mellan 27 och 32 tum för gaming?

Valet mellan en 27-tums som denna modell och en 32-tums modell handlar primärt om synfältet. Vid extremt höga uppdateringsfrekvenser (540 Hz+) föredrar de flesta professionella 27 tum, då det gör det möjligt att överblicka hela skärmen utan att flytta på huvudet. Detta är kritiskt i snabba FPS-spel.

En 32-tums skärm ger en större visuell yta, vilket är fördelaktigt för RPG eller simuleringar, men det kan leda till trötthet vid kompetitiv gaming på grund av det ökade avståndet mellan mitten och hörnen. Dessutom kräver 4K-upplösning på 32 tum mer av din GPU än vad QHD gör på 27 tum.

Aspekt 27 Tum (t.ex. Nitro XV273U F5) 32 Tum (Typiskt)
Överblickbarhet Hög - perfekt för esport Medel - kräver huvudrörelser
Pixeltäthet (QHD) Mycket skarp Acceptabel, men mindre tät
Rekommenderad användning Kompetitiv gaming / FPS Cinematic gaming / Arbete

För dem som önskar en större skärm för andra ändamål än esport kan vi rekommendera att kika på Acer Predator X34V3 för en ultra-wide upplevelse.

Är 4K overkill på en 27-tums skärm?

För gaming är svaret ofta ja, särskilt om man prioriterar hastighet. På en 27-tums skärm är skillnaden i bildskärpa mellan QHD (1440p) och 4K mindre märkbar än på större paneler. Samtidigt kräver 4K enorma resurser från grafikkortet, vilket skulle göra det omöjligt att nå de 540 Hz som denna modell erbjuder.

Om man primärt arbetar med fotoredigering eller video är 4K meningsfullt för den extra ytan. Men för gaming är QHD på 27 tum den optimala punkten där man får både skärpa och hög prestanda. Det är därför Acer har valt just denna upplösning till sin snabbaste modell.

Upplösning Fördel på 27" Nackdel på 27"
QHD (1440p) Hög FPS, bra skärpa Färre detaljer än 4K
4K (2160p) Extrem detaljrikedom Mycket tungt för GPU, låg FPS

Om du ändå önskar 4K för andra syften kan en Acer Predator XB273KV4 vara ett alternativ som kombinerar 4K med hög hastighet.

Vad är skillnaden mellan denna modell och tidigare Acer Nitro-modeller?

Den största skillnaden ligger i språnget från traditionella 144Hz eller 240Hz till nuvarande 540/1 000 Hz. Tidigare modeller som Acer Nitro XV272U V3 fokuserade på en stabil QHD-upplevelse vid 180 Hz, vilket fortfarande är utmärkt för många, men inte i närheten av den råa hastigheten i F5-modellen.

Dessutom är kontrastförbättringen markant. Där äldre IPS-skärmar ofta låg runt 1 000:1, tillför denna modell ett djup i bilden som tidigare bara var förbehållet VA- eller OLED-paneler. Det vita chassit är också ett brott mot den typiska svarta plastfinishen man ser i många Acer Gamer-skärmar.

Feature Tidigare Nitro (Typiskt) Nitro XV273U F5
Max uppdateringsfrekvens 144Hz - 240Hz 540Hz (QHD) / 1 000Hz (HD)
Panelkontrast ~1 000:1 >2 000:1 (mätt av Tom's Hardware)
Designfärg Svart Vit
HDR-standard HDR 400 / Ingen DisplayHDR 600

Om man överväger en ännu mer exklusiv linje kan man undersöka Acer Predator skärmar, som ofta inkluderar ytterligare funktioner för professionella.

Typiska fel vid köp av ultrasnabba gamingmonitorer

När man uppgraderar till en skärm med 540 Hz eller 1 000 Hz begår många köpare tekniska misstag som gör att de aldrig utnyttjar hårdvarans potential. Det är viktigt att förstå att bandbredd och GPU-output är flaskhalsar.

  1. Underskattning av GPU-krav: Många köper en 540 Hz-skärm utan att ha ett grafikkort som kan leverera över 500 frames per sekund (FPS) i det valda spelet. Om din PC bara levererar 144 FPS kommer du inte märka skillnaden mellan en 240 Hz och en 540 Hz skärm.
  2. Bandbreddsbegränsningar vid kablar: Att använda en äldre HDMI-kabel istället för den medföljande eller en certifierad DisplayPort 1.4-kabel kan begränsa uppdateringsfrekvensen markant, då de extrema Hz-talen kräver maximal bandbredd.
  3. Missförstånd kring DSC och upplösning: Ett typiskt fel är att förvänta sig 1 000 Hz i QHD. Man måste vara medveten om att man måste gå ner till 720p för att aktivera denna hastighet via Display Stream Compression (DSC), vilket reducerar bildskärpan.
  4. Felaktig konfiguration av Overdrive: Många glömmer att justera "Overdrive" eller "Blur Reduction" korrekt i OSD-menyn, vilket kan leda till ghosting eller inverse ghosting, även på en extremt snabb panel.
  5. Bristande VESA-stabilitet: Vid så höga uppdateringsfrekvenser är varje vibration i skärmen synlig. Att montera en tung 27-tums skärm på en billig, vinglig VESA-arm kan förstöra den precision som 1 000 Hz ska leverera.

För att undvika dessa fel kan det vara fördelaktigt att läsa vår guide till val av gamingmonitor innan man trycker på köp.

Vanliga frågor

Är Acer Nitro en bra serie gamingmonitorer?
Ja, Acer Nitro är erkänd för att leverera högt värde i mellanklassen. De kombinerar ofta modern panelteknik med konkurrenskraftiga priser, vilket gör dem idealiska för både entusiaster och budgetmedvetna gamers.
Vad är de vanligaste problemen med Acer gamingmonitorer?
Vissa användare upplever variationer i färgkalibreringen direkt ur lådan, vilket kräver manuell justering. Dessutom kan OSD-menyerna i vissa äldre modeller kännas mindre intuitiva än hos konkurrenterna.
Är Acer Nitro XV272U en bra gamingmonitor?
Ja, XV272U är en mycket populär modell tack vare sin balans mellan QHD-upplösning och hög uppdateringsfrekvens. Den är ett utmärkt val för dem som inte behöver de extrema hastigheterna på 540Hz+.
Har Acer XV270-skärmen inbyggda högtalare?
De flesta modeller i XV-serien, inklusive XV270 och den nya F5, har inbyggda högtalare. De är dock främst avsedda för basal ljuduppspelning; för gaming rekommenderas ett headset eller externa högtalare.
Vilken 27-tums skärm är mest prisvärd?
Det beror på behovet. För esport är modeller med 240Hz+ och IPS-panel optimala, medan QHD (1440p) vid 144–180Hz ofta ger den bästa balansen mellan pris, skärpa och prestanda för den genomsnittlige gamern.
Är 4K overkill för en 27-tums skärm?
För gaming är det ofta overkill, då pixeltätheten är så hög att skillnaden från QHD är minimal. Dessutom kräver 4K extremt mycket av grafikkortet, vilket sänker din FPS markant.
Bör jag välja en 27 eller 32 tums skärm?
Välj 27 tum för kompetitiv gaming (FPS), då du kan överblicka hela bilden utan att behöva flytta på huvudet. Välj 32 tum för immersiva upplevelser som RPG, simuleringar eller produktivitet.
Ser 1440p bättre ut på 27 eller 32 tum?
1440p (QHD) ser generellt skarpare ut på en 27-tums skärm eftersom pixeltätheten är högre. På en 32-tums skärm börjar bilden bli mindre tät, vilket gör skillnaden till 4K mer märkbar.

Vad betyder Acer Nitro XV273U F5 för svenska köpare?

  • Det ger svenska esport-entusiaster tillgång till en av marknadens snabbaste LCD-skärmar med upp till 1 000 Hz i HD och 540 Hz i QHD.
  • Den erbjuder dessutom en ovanligt hög kontrast för en IPS-panel, vilket förbättrar bildkvaliteten markant.