[upcycle it] Lenovo ThinkPad X1 Carbon 10th (GRADE B)
12th ii7-1265U 1.80GHz, 16 GB RAM, 1 TB SSD, Intel Iris Xe Graphics, 14"WUXGA 1920x1200, Touch, Bluetooth, Webcam, WWAN installed
Design
| Produkttyp | Bärbar dator |
| Produktens färg | Svart |
| Formfaktor | Clamshell |
| Renoverad | Ja |
| Rekonditionerad, grad | Grade B |
Display
| Skärm diagonal | 35,6 cm (14") |
| Upplösning | 1920 x 1200 pixlar |
| Pekskärm | Ja |
| HD-typ | WUXGA |
| LED-bakgrundsbelysning | Ja |
| Native bildförhållande | 16:10 |
| Anti-glare skärm | Ja |
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel® Core™ i7 |
| Processorgenerering | 12:e generationens Intel® Core™ i7 |
| Processor | i7-1265U |
| Processorkärnor | 10 |
| Processortrådar | 12 |
| Processorboostfrekvens | 4,8 GHz |
| Prestandakärnor | 2 |
| Effektiva kärnor | 8 |
| Maximal turbofrekvens för prestandakärna | 4,8 GHz |
| Maximal turbofrekvens för effektiv kärna | 3,6 GHz |
| Processorns cache | 12 MB |
| Processorns cachetyp | Smart Cache |
| Processorsockel | BGA 1744 |
| Processorns baseffekt | 15 W |
| Maximal turboeffekt | 55 W |
Minne
| Internminne | 16 GB |
| Typ av internminne | LPDDR5-SDRAM |
| Minne klockhastighet | 5200 MHz |
| Minnets formfaktor | Integrerat |
| Maximalt internminne | 16 GB |
Lagringsmedia
| Total lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagringsmedia | SSD |
| Total SSD-kapacitet | 1 TB |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Solid-state drive kapacitet | 1 TB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Inbyggd kortläsare | Nej |
Grafiken
| Diskret grafikkortsmodell | Ej tillgänglig |
| Ombord grafikkort | Ja |
| Inbyggd grafikprocessor (GPU) | Intel |
| Familj av inbyggda grafikkort | Intel Iris Xe Graphics |
| Diskret grafikkort | Nej |
| Ombord grafikkort modell | Intel Iris Xe Graphics |
Audio
| Antal inbyggda högtalare | 4 |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 4 |
Kamera
| Främre kamera | Ja |
Nätverk
| Mobil nätverksanslutning | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| WWAN | Installerad |
Anslutningar
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | Ja |
| USB Sleep-and-Charge (laddning i viloläge) | Ja |
| USB Sleep-and-Charge-portar | 1 |
Prestanda
| Moderkortets chipset | Intel® SoC |
Tangentbord
| Pekredskap | ThinkPad UltraNav |
| Numeriskt tangentbord | Nej |
| Spillresistent tangentbord | Ja |
| Tangentbordsspråk | Nordic |
Programvara
| Operativsystemets systemarkitektur | 64-bit |
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
Strömtillförsel
| Laddningsport USB Typ-C | Ja |
| USB-strömleverans | Ja |
Bevakning
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Lösenordsskydd | Ja; Ström på, Supervisor, SSD |
Vikt & dimension
| Bredd | 323 mm |
| Djup | 217 mm |
| Höjd | 14,9 mm |
| Vikt | 1,09 kg |