StarTech.com PCI Express PCIe Gigabit nätverksserveradapter NIC-kort – Dubbelprofil
nätverksadapter - PCIe - Gigabit Ethernet
Anslutningar
| Anslutningsteknologi | Kabel |
| Värdgränssnitt | PCI Express |
| Gränssnitt | Ethernet |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
Nätverk
| Maximal dataöverföringshastighet | 1000 Mbit/s |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Kabelteknik | 10/100/1000BaseT(X) |
| Wi-Fi | Nej |
| Wake-on-LAN förberedd | Ja |
| Automatisk MDIX IEEE | Ja |
| Full duplex | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 9000 |
| Stöd för nätverksprotokoll | CSMA/CD |
Design
| Intern | Ja |
| Kretsar | Realtek RTL8111E |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Länk |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 376212 h |
| Certifiering | CE, FCC |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 70 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | 0 - 100 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
Vikt & dimension
| Bredd | 120,3 mm |
| Djup | 67,9 mm |
| Höjd | 18 mm |
| Vikt | 40 g |
Förpackning
| Täckplåt, låg profil | Ja |
| Drivrutiner medföljer | Ja |
| Förpackningens bredd | 142 mm |
| Låddjup | 171 mm |
| Förpackningens höjd | 32 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 126 g |
Förpackningens innehåll
| Bruksanvisning | Ja |
Tekniska detaljer
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
Övrigt
| Tillgängliga dataöverföringshastigheter | 10/100/1000 Mbit/s |