TRENDnet TEG-10GECTX
nätverksadapter - PCIe 2.0 x4 - 10Gb Ethernet x 1 - TAA-kompatibel
Anslutningar
| Anslutningsteknologi | Kabel |
| Värdgränssnitt | PCI Express |
| Gränssnitt | Ethernet |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
Nätverk
| Maximal dataöverföringshastighet | 10000 Mbit/s |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3an, IEEE 802.3u |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 10 Gigabit Ethernet |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 16000 |
| VLAN-märkning | Ja |
Design
| Produktens färg | Grön, Grå |
| Intern | Ja |
| LED-indikatorer | Ja |
| Certifiering | FCC, CE |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Ja |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 50 ° C |
Vikt & dimension
| Bredd | 84 mm |
| Djup | 18 mm |
| Höjd | 63 mm |
| Vikt | 62 g |
Förpackning
| Täckplåt, låg profil | Ja |
Förpackningens innehåll
| Monteringsfästen ingår | Ja |
| Bruksanvisning | Ja |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
Övrigt
| Snabbstartsguide | Ja |
| Skalning på mottagarsidan (RSS) | Ja |