AXIS P1465-LE
nätverksövervakningskamera - kula - TAA-kompatibel
Prestanda
| Modell | IP-säkerhetskamera |
| Placeringar som kan användas | Inomhus & utomhus |
| Anslutningsteknologi | Kabel |
| PTZ-styrning | Ja |
| Brett dynamiskt omfång (WDR) | Ja |
| Dag / nattläge | Ja |
Design
| Formfaktor | Projektil (form) |
| Monteringssätt | Vägg/Stång |
| Produktens färg | Vit |
| Material, hölje | Gjuten aluminium, Polykarbonat |
| Skyddsfunktioner | Vandalsäker |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP67 |
| IK klass | IK10 |
| Fog bevis | Ja |
Kamera
| Minimibelysning | 0.01 lx |
| Objektivets betraktningsvinkel, horisontell | 117° |
| Objektivets betraktningsvinkel, vertikal | 59° |
| Kamerans pixelstorlek | 2.9 um |
| Slutartid | 1/71500 - 2 s |
Panoramakamera
| Signal-brus-förhållande (SNR) (panoramakamera) | 55 dB |
Bildsensor
| Optisk sensorstorlek | 1/2.8 |
| Progressiv skanning | Ja |
| Bildsensortyp | CMOS |
Linssystem
| Zoomkapacitet | Ja |
| Automatisk fokus | Ja |
| Närmsta fokusavstånd | 0.5 m |
Mörkerseende
| Mörkerseende | Ja |
| Mörkerseende avstånd | 40 m |
| LED typ | IR |
Grafikstyrenhet
| Maximal upplösning | 1920 x 1080 pixlar |
| Komprimeringsformat | AVC, H.264, H.265, HEVC, MPEG4 |
| Bildfrekvens | 60 fps |
| Strömmande video | Ja |
| Ljuddämpning | Ja |
| Brusreduceringsteknik | 2D-ljudreducering, Reducering av 3D-ljud |
| Integritetsskydd | Ja |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Snabb Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1x |
| Stöd för nätverksprotokoll | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPSb, HTTP/2, TLSb, QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP®, SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, NTS, RTSP, RTP, SRTP/RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCPv4/v6, ARP, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Syslog, Link-Local address (ZeroConf) |
Lagringsmedia
| Inbyggd hårddisk | Nej |
| Inbyggd kortläsare | Ja |
| Typ av minneskort | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Flashminne | 8192 MB |
| Internminne | 1024 MB |
Anslutningar
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Uttag för mikrofon/linje in | Ja |
| Likströmsingång | Ja |
Bevakning
| Kryptering/säkerhet | EAP-TLS, HTTPS, TLS |
| HTTPS-kryptering | Ja |
Strömtillförsel
| Strömkälla av typen | DC, PoE |
| Strömförbrukning (vanlig) | 7.2 W |
| Strömförbrukning (max) | 12.95 W |
| Strömförbrukning (Power over Ethernet (PoE)) | 7.9 W |
| DC-utgång volt | 10, 28 |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | -40 - 60 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 65 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 100% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
Vikt & dimension
| Diameter | 132 mm |
| Produktlängd | 280 mm |
| Vikt | 1.2 kg |
Förpackningens innehåll
| Antal kameror | Ja |