Elmo MX-P3
digital dokumentkamera
| Typ av enhet | Digital dokumentkamera |
| Stöd för ljud | Ja: inbyggd mikrofon |
| Anslutningsteknik | Kabelanslutning |
| Bredd | 34.3 cm |
| Djup | 8.2 cm |
| Höjd | 30.2 cm |
| Vikt | 460 g |
| Typ | Färg; 13.000.000 pixlar CMOS 1/3.1" |
| Format för digital video | MJPEG, YUY2 |
| Horisontell upplösning (TV-linjer) | 1300 |
| Maximal digital videoupplösning | 4160 x 3120 |
| Videoformat | 1080p, 4K, 720p |
| Digital zoomning | 16 |
| Videotagning | 1920 x 1080 @ 60 fps ¦ 3840 x 2160 @ 30 fps ¦ 1920 x 1080 @ 30 fps ¦ 1920 x 1080 @ 15 fps ¦ 4160 x 3120 @ 10 fps ¦ 2048 x 1536 @ 30 fps ¦ 1280 x 960 @ 30 fps ¦ 1280 x 720 @ 30 fps ¦ 1280 x 720 @ 60 fps ¦ 1280 x 720 @ 15 fps ¦ 1024 x 768 @ 30 fps ¦ 640 x 480 @ 30 fps ¦ 640 x 480 @ 10 fps |
| Egenskaper | Automatisk justering av ljusstyrka, rotering av digital bild, inbyggd vit LED-lampa, ljuskontroll, flexibel arm, vikbar, LED-indikator, inbyggd knappsats, bildvändning, bildspegling, interaktiv whiteboard-kompatibilitet, uttag för säkerhetslås (kabellås säljs separat), drivs via USB, läge för USB videoenhetsklass (UVC), Webcam Support (UVC), SD/SDHC-kortplats, fast programvara kan uppdateras, automatisk exponeringskontroll, frysning av digital bild, exponeringskontroll |
| Effektiva pixlar | 4160 x 3120 |
| Iris-lins | F/2.0 |
| Fokuseringsjustering | Automatisk |
| Min. fokuseringsavstånd | 10 cm |
| Video | RGB, HDMI |
| Datorgränssnitt | USB 2.0 |
| Portar | USB 2.0 - Type C ¦ RGB-utgång - HD-15 ¦ HDMI-utgång |
| Minneskort som stöds | SDHC-minneskort |
| Medföljande kablar | 1 x USB-C-kabel - extern |
| Standarder som följs | Plug and Play |
| Strömkrav | DC 5 V |
| Nätdel | Strömadapter - extern 6 Watt |
| Service och support | Begränsad garanti - 5 år |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Relativ luftfuktighet (vid drift) | 30 - 85 % (icke-kondenserande) |