AXIS P13 Series P1388-LE
nätverksövervakningskamera - låda - TAA-kompatibel
Prestanda
| Modell | IP-säkerhetskamera |
| Placeringar som kan användas | Inomhus & utomhus |
| Anslutningsteknologi | Kabel |
| PTZ-styrning | Ja |
| PTZ-lägen | Digital PTZ |
| Förinställda bevakningspunkter | Ja |
| Brett dynamiskt omfång (WDR) | Ja |
| Infrarött (IR) gränsfilter | Ja |
| Dag / nattläge | Ja |
| Certifiering | UL/cUL, UKCA, CE, KC, EAC, VCCI, RCM |
Design
| Formfaktor | Låda |
| Monteringssätt | Vägg |
| Produktens färg | Vit |
| Material, hölje | Gjuten aluminium, Plast |
| Skyddsfunktioner | Slagtålig |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP66, IP67 |
| IK klass | IK10 |
Kamera
| Minimibelysning | 0.13 lx |
| Vertikal synfältsvinkel (termisk modul) | 64° |
| Horisontell synfältsvinkel (termisk modul) | 122 - 46° |
| Rotationsvinkel | 270° |
| Kamerans pixelstorlek | 2 um |
| Slutartid | 1/66500 - 2 s |
Panoramakamera
| Sensortyp (panoramakamera) | CMOS |
| Signal-brus-förhållande (SNR) (panoramakamera) | 55 dB |
Bildsensor
| Antal sensorer | Ja |
| Optisk sensorstorlek | 1/1.8 |
| Progressiv skanning | Ja |
| Bildsensortyp | CMOS |
Linssystem
| Antal linser | Ja |
| Brännviddsintervall | 3.9 - 10 mm |
| Automatisk fokus | Ja |
| Detekteringsavstånd (bred) | 78.7 m |
| Identifieringsavstånd (vidvinkel) | 7.9 m |
| Identifieringsavstånd (tele) | 19.4 m |
| Detekteringsavstånd (tele) | 193.5 m |
| Observationsavstånd (vidvinkel) | 31.2 m |
| Observationsavstånd (tele) | 76.8 m |
| Igenkänningsavstånd (vidvinkel) | 15.7 m |
| Igenkänningsavstånd (tele) | 38.7 m |
Mörkerseende
| Mörkerseende | Ja |
| Mörkerseende avstånd | 40 m |
| Nattvisionsavstånd svartvitt | 40 m |
| LED typ | IR |
| Antal belysning lysdioder | 2 |
| Infraröd våglängd | 850 nm |
Grafikstyrenhet
| Maximal upplösning | 3840 x 2160 pixlar |
| Videoformat som stöds | H.264, H.265 |
| Grafikupplösningar som stöds | 160 x 90, 3840 x 2160 |
| Bildfrekvens | 30 fps |
| Strömmande video | Ja |
| Ljuddämpning | Ja |
| Brusreduceringsteknik | 2D-ljudreducering, Reducering av 3D-ljud |
| Styrning av bit-hastighet | Variabel bithastighet (VBR) |
| Bildkvalitetsinställningar | Ljusstyrka, Kontrast, Skärpa |
| Bildstabiliserare | Ja |
Audio
| Ljudsystem | 1-vägs |
| Ljud - Full Duplex | Ja |
| Ljudformat som stöds | AAC, G.711, OPUS, PCM |
| Samplingshastighet | 48 kHz |
| Signal/brusförhållande (SNR) | 55 dB |
| Ljuddetektering | Ja |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1x |
| Stöd för nätverksprotokoll | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPS2 , HTTP/ 2, TLS 2 , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP®, SNMP v1/v2c/v3 (MIBII), DNS/DNSv6, DDNS, NTP,NTS, RTSP, RTP, SRTP/RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCPv4/v6, ARP, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Secure syslog (RFC 3164/ 5424, UDP/TCP/TLS), Link-Local address (ZeroConf), IEEE 802.1X (EAP-TLS), IEEE 802.1AR |
| Strömningsmetod | Multicast |
Lagringsmedia
| Inbyggd kortläsare | Ja |
| Typ av minneskort | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Flashminne | 8192 MB |
| Internminne | 2048 MB |
Anslutningar
| Uttag för mikrofon/linje in | Ja |
| Plintport | Ja |
| Likströmsingång | Ja |
Bevakning
| Video rörelsedetektor | Ja |
| Klassificering av människor och fordon som kontrolleras | Ja |
Strömtillförsel
| Strömkälla av typen | PoE |
| Strömförbrukning (vanlig) | 9.1 W |
| Strömförbrukning (max) | 25.5 W |
| DC-utgång volt | 10, 28 |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | -40 - 60 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 65 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 100% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
Vikt & dimension
| Vikt | 2.46 kg |
| Vikt (med stativ) | 3.34 kg |
Hållbarhet
| Certifikat för överensstämmelse | (TAA) Trade Agreements Act |
Förpackningens innehåll
| Antal kameror | Ja |
| Bruksanvisning | Ja |
Övrigt
| Innehåller inte | BFR, CFR, PVC |
Tekniska detaljer
| Säkerhetsvarning | CAN/CSA C22.2 No. 62368-1 ed. 3, IEC/EN/UL 62368-1 ed. 3, IS 13252 |