Tapo C310
nätverksövervakningskamera
Prestanda
| Modell | IP-säkerhetskamera |
| Placeringar som kan användas | Utomhus |
| Anslutningsteknologi | Kabel & Trådlös |
| Dag / nattläge | Ja |
| Certifiering | CE, NCC |
Design
| Formfaktor | Kub |
| Monteringssätt | Vägg |
| Produktens färg | Vit |
| LED-indikatorer | System |
| Skyddsfunktioner | Dammresistent, Regntålig |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP66 |
| Väderbeständig | Ja |
Kamera
| Kamerapanoreringskontroll | Nej |
| Lutningskontroll för kamera | Nej |
| Synfältsvinkel (FOV) | 104° |
Bildsensor
| Antal sensorer | Ja |
| Optisk sensorstorlek | 25,4 / 2,7 mm (1 / 2.7") |
Linssystem
| Antal linser | Ja |
| Största bländarnummer | 2,2 |
| Fast brännvidd | 3,89 mm |
Mörkerseende
| Mörkerseende | Ja |
| Mörkerseende avstånd | 30 m |
| LED typ | IR |
| Infraröd våglängd | 850 nm |
Grafikstyrenhet
| Maximal upplösning | 2304 x 1296 pixlar |
| Totalt megapixel | 3 MP |
| Videoformat som stöds | H.264 |
| Bildfrekvens | 15 fps |
| Strömmande video | Ja |
Audio
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Ljudsystem | 2-vägs |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Nej |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Nej |
Lagringsmedia
| Inbyggd hårddisk | Nej |
| Inbyggd kortläsare | Ja |
| Typ av minneskort | MicroSD (TransFlash) |
| Högsta minneskortskapacitet | 128 GB |
Anslutningar
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Likströmsingång | Ja |
Bevakning
| Kryptering/säkerhet | 128-bit AES, SSL/TLS, WPA, WPA2-PSK |
| Video rörelsedetektor | Ja |
Management features
| Återställningsknapp | Ja |
Strömtillförsel
| Strömkälla av typen | AC, DC |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| DC-utgång volt | 9 |
| DC utgående ström | 0,6 A |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 90% |
Systemkrav
| Mobila operativsystem som stöds | Android 4.4, Android 5.0, Android 5.1, Android 6.0, Android 7.0, Android 7.1, Android 7.1.2, Android 8.0, Android 9.0, iOS 10.0, iOS 11.0, iOS 11.4, iOS 12, iOS 13, iOS 9.0, iOS 9.1, iOS 9.2, iOS 9.3 |
Vikt & dimension
| Bredd | 142,3 mm |
| Djup | 103,4 mm |
| Höjd | 64,3 mm |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 189,5 mm |
| Låddjup | 201,5 mm |
| Förpackningens höjd | 92,5 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 420 g |
Förpackningens innehåll
| Antal kameror | Ja |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85258900 |