Produktnummer: H42-042-30-075-V2
Artikelnummer: F25510723
AETEK Switch
Tillverkare: AETEK
Artikelnummer: F25510723
Finns i lager hos leverantör - leveranstid: 3-4 arbetsdagar
(3.268,00 exkl. moms)
(3.268,00 exkl. moms)
Tillverkare: AETEK
Aetek H42-042-30-075 Industrial Outdoor Gigabit Switch — robust PoE
H42-042-30-075 ger sex gigabit Ethernet-portar och en combo SFP-port, vilket möjliggör både koppar- och fiberanslutning. Fyra av portarna levererar Power over Ethernet med upp till 24 W per port och totalt 75 W PoE-effekt. Det betyder att du kan ansluta och driva IP-kameror, trådlösa accesspunkter eller sensorer direkt via nätverkskabeln.
Chassit har IP67- och IK10-klassning för damm, vatten och stötar, vilket gör att du kan montera enheten utomhus eller i produktionsmiljö nära tunga maskiner. Switchen klarar temperaturer från -40 till +65 °C och lagringstemperaturer till -85 °C, så den fungerar i extrema klimat. Portarna har 6 kV överspänningsskydd och nätmatningen skyddas upp till 10 kV, vilket minskar risken vid åska eller störningar i kraftnätet.
Beställ Aetek H42-042-30-075 för ett tåligt nätverk utomhus
Data transmission
Switch kapacitet 12 Gbit/s
Genomströmning 11.904 Mpps
Adresstabellstorlek 4 poster
Jumboramar 9216
Anslutningar
Antal Gigabit Ethernet (koppar)-portar 6
Antal Combo SFP-portar 1
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE)-portar kvantitet 4
Total Power over Ethernet (PoE)-budget 75 W
Power over Ethernet (PoE)-effekt per port 24 W
Strömtillförsel
AC-inspänning 100 - 240 V
Likströmsdriftspänning 48 - 56 V
10
Miljökrav
Temperatur vid drift -40 - 65 ° C
Temperaturintervall (förvaring) -40 - 85 °C
Intervall för relativ operativ luftfuktighet 5 - 95%
Internationellt skydd (IP) kod IP67
Vikt & dimension
Bredd 199,9 mm
Djup 255,2 mm
Höjd 90 mm