HPE Aruba CX 9300-32D 32-port 100/200/400G QSFP-DD 2-port 10G SFP+ Switch
switch - 32 portar - Administrerad - rackmonterbar
Management features
| Switch typ | hanterad; hanterad |
| Switch-lager | L3; L3 |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja; Ja |
| Molnhanterat | Ja; Ja |
Anslutningar
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Nej; Nej |
| Antal SFP+-modulplatser | 2; 2 |
| Fiberportar kvantitet | 32; 32 |
| Fiberoptiska kontakten | QSFP-DD; QSFP-DD |
| Konsolport | RJ-45/Micro-USB; RJ-45/Micro-USB |
Nätverk
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad; IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ak, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bs, IEEE 802.3by, IEEE 802.3cd, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G stöd | Ja |
| Portspegling | Ja; Ja |
| Länkaggregering | Ja; Ja |
| STP (Spanning Tree Protocol) | Ja; Ja |
| Flödeskontroll | Ja; Ja |
| VLAN-stöd | Ja; Ja |
| VLAN-funktioner | Private VLAN; Private VLAN |
| Antal VLAN | 4040; 4040 |
Data transmission
| Switch kapacitet | 25600 Gbit/s |
| Genomströmning | 5000 Mpps |
| Adresstabellstorlek | 81920 poster; 81920 poster |
| Statisk routning | Ja; Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja; Ja |
| Paketbuffertminne | 132 MB; 132 MB |
Bevakning
| DHCP-funktioner | DHCP relay, DHCP server; DHCP relay, DHCP server |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja; Ja |
| IGMP-snooping | Ja; Ja |
| Autentiseringstyp | RADIUS, TACACS+; RADIUS, TACACS+ |
| SSH / SSL-stöd | Ja; Ja |
| Kryptering/säkerhet | FIPS 140-2; FIPS 140-2 |
Multicast-funktioner
| Multicast-stöd | Ja; Ja |
| IPv4 multicast-poster | 8000; 8000 |
| IPv6 multicast-poster | 8000; 8000 |
| MLD-poster | 4000; 4000 |
Protokoll
| Lednings Protokoll | SNMPv2c, SNMPv3; SNMPv2c, SNMPv3 |
| Router-protokoll | BGP4, OSPF, RIP, RIPng, RIP-2; BGP4, OSPF, RIP, RIPng, RIP-2 |
Design
| Rackmontering | Ja; Ja |
| Staplingsbar | Nej |
| Formfaktor | 1U; 1U |
| Redundanta fläktar stöd | Ja; Ja |
| Luftflödesriktning | Bakåtriktat luftflöde; Bakåtriktat luftflöde |
| Antal fläktar | 6 fläkt/-ar; 6 fläkt/-ar |
Prestanda
| Inbyggd processor | Ja; Ja |
| Processorfrekvens | 1700 MHz; 1700 MHz |
| Internminne | 32000 MB; 32000 MB |
Strömtillförsel
| Strömkälla | AC; AC |
| Strömförsörjning ingår | Ja; Ja |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja; Ja |
| Antal strömförsörjningsaggregat | 2; 2 |
| AC-inspänning | 220 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz; 50/60 hz |
| Strömförbrukning (max) | 600 W; 600 W |
| Meddelane om effektförbrukning | 100% Traffic Rate: 675W Idle: 210W |
| Notering för strömförsörjning | 2 redundant power supplies, field-replaceable, hot-swappable |
Power over Ethernet (PoE)
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej; Nej |
Övrigt
| Externa anslutningar | 32 ports of 100GbE, 200GbE, or 400GbE 400 Gbps ports can be configured as 4 x 100GbE, 2 x 200GbE, or 1 x 400GbE |
| Minne och processor | 128 GB m.2 SSD, 4 GB mSATA, 128 MB SPI Flash, 16 GB x2 SODIMM |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 43,4 x 438,4 x 590 mm (1.71 x 17.3 x 23.2") |
| Vikt (imperial) | 11,8 kg (26.1 lbs) |
| Fläkt | 6 redundant fans, field-replaceable, hot-swappable |
| Prestandahantering | SNMP REST RJ-45 serial Micro USB console port RJ-45 OOBM Port |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 45 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C; -40 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 15 - 95%; 15 - 95% |
| Fuktighet (förvaring) | 15 - 95%; 15 - 90% |
| Altitud vid drift | 0 - 3048 m; 0 - 3000 m |
| Höjd över havet i avstängt läge | 0 - 4600 m; 0 - 4600 m |
| Värmeavgivning | 4,435 BTU/h; 4,435 BTU/h |
Vikt & dimension
| Bredd | 43,5 mm |
| Djup | 438,4 mm |
| Höjd | 590 mm |
| Vikt | 11,8 kg |
Certifikat
| Certifikat för överensstämmelse | (TAA) Trade Agreements Act; (TAA) Trade Agreements Act |