TRENDnet TI-G160I
switch - 16 portar - Administrerad - TAA-kompatibel
Management features
| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L2 |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Systemhändelselogg | Ja |
| MIB stödd | II RFC 1213, RFC 1493 |
Anslutningar
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 16 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
Nätverk
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G stöd | Nej |
| Portspegling | Ja |
| Full duplex | Ja |
| Broadcast Storm-kontroll | Ja |
| STP (Spanning Tree Protocol) | Ja |
| Länkaggregering | Ja |
| VLAN-stöd | Ja |
| VLAN-funktioner | MAC address-based VLAN, Tagged VLAN |
| Antal VLAN | 4094 |
Data transmission
| Switch kapacitet | 32 Gbit/s |
| Hastighet vid vidarebefordran | 23.8 Mpps |
| Adresstabellstorlek | 8000 poster |
| Lagra-och-vidarebefordra | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 10000 |
| Paketbuffertminne | 128 MB |
Bevakning
| DHCP-funktioner | DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| IGMP-snooping | Ja |
| Algoritmer för schemaläggning av köer | SP, WFQ, Weighted Round Robin (WRR) |
| Kryptering/säkerhet | SNMP, SNMPv3, SSH-2 |
| BPDU-filtrering/-skydd | Ja |
Multicast-funktioner
| Multicast-stöd | Ja |
| MAC-adresstabell (Multicast) | 256 poster |
Design
| Rackmontering | Nej |
| Produktens färg | Svart |
| Material, hölje | Metall |
| LED-indikatorer | Ja |
| DIN-skena | Ja |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP30 |
Prestanda
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 17877.9 h |
Strömtillförsel
| Likströmsdriftspänning | 12 - 60 V |
| Strömförbrukning (max) | 12 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | -40 - 75 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 0 - 95% |
Vikt & dimension
| Bredd | 160 mm |
| Djup | 120 mm |
| Höjd | 50 mm |
| Vikt | 884 g |
Förpackningens innehåll
| Snabbstartsguide | Ja |
Certifikat
| Certifiering | CE, FCC IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-32, IEC 60068-2-6 |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |