HPE Aruba Networking Networking Instant On Switch 16p Gigabit CL4 PoE 124W 1430 Ikke administreret L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Strøm over Ethernet (PoE) 1U Hvid
Management features
| Switch typ | Ohanterad; Ohanterad |
| Switch-lager | L2; L2 |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja; Ja |
Anslutningar
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 16; 16 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000); Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
Nätverk
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z; IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G stöd | Nej; Nej |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T; 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Full duplex | Ja; Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s; 10,100,1000 Mbit/s |
| Länkaggregering | Ja; Ja |
| Automatisk avkänning | Ja; Ja |
Data transmission
| Switch kapacitet | 32 Gbit/s |
| Genomströmning | 23,8 Mpps; 23,8 Mpps |
| Adresstabellstorlek | 8192 poster; 8192 poster |
| Latens (10-100 Mbps) | 2,7 ps; 2,7 ps |
| Latens (1 Gbps) | 1,8 ps; 1,8 ps |
| Jumbo Frames stöd | Ja; Ja |
| Jumboramar | 9216; 9216 |
| Paketbuffertminne | 2 MB |
Design
| Rackmontering | Ja; Ja |
| Formfaktor | 1U; 1U |
| Produktens färg | Vit; Vit |
Prestanda
| Fläktlös | Ja; Ja |
Strömtillförsel
| Strömkälla | AC; AC |
| Strömförsörjning ingår | Ja; Ja |
| Antal strömförsörjningsaggregat | Ja; Ja |
| AC-inspänning | 200 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz; 50 - 60 hz |
| Strömförbrukning (max) | 147 W |
| Meddelane om effektförbrukning | Maximum: 147W Idle: 5W |
| Notering för strömförsörjning | External Power Adapter |
Power over Ethernet (PoE)
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 124 W |
Övrigt
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 260,1 x 275,1 x 43,9 mm (10.2 x 10.8 x 1.73") |
| Prestandahantering | Unmanaged |
| Externa anslutningar | 16 RJ-45 autosensing 10/100/1000 Class 4 PoE ports (IEEE 802.3 Type 10 BASE-T, IEEE 802.3u Type 100 BASE-TX, IEEE 802.3ab Type 1000 BASE-T) Duplex: 10 BASET/100 BASE-TX: half or full; 1000 BASE-T: full only |
| Minne och processor | 128Kb EEPROM; Packet buffer size: 2.0 Mb |
| Vikt (imperial) | 2,09 kg (4.6 lbs) |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C; -40 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 15 - 95%; 15 - 95% |
| Fuktighet (förvaring) | 15 - 90%; 15 - 90% |
Vikt & dimension
| Bredd | 260 mm |
| Djup | 275 mm |
| Höjd | 44 mm |
| Vikt | 2,09 kg |