Cambium Networks cnMatrix EX2028
switch - 28 portar - Administrerad - rackmonterbar
Management features
| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L2/L3 |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Molnhanterat | Ja |
| Trafikklassificering | Ja |
| CLI (Configuring Location Settings) | Ja |
| Systemhändelselogg | Ja |
Anslutningar
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 24 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal Gigabit Ethernet (koppar)-portar | 24 |
| Antal SFP+-modulplatser | 4 |
| Antal USB 2.0 anslutningar | Ja |
Nätverk
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G stöd | Ja |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 10GBASE-T |
| Portspegling | Ja |
| Full duplex | Ja |
| STP (Spanning Tree Protocol) | Ja |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Länkaggregering | Ja |
| Överföringsbegränsning | Ja |
| Broadcast Storm-kontroll | Ja |
| Flödeskontroll | Ja |
| VLAN-stöd | Ja |
| VLAN-funktioner | Port-based VLAN, Private VLAN |
| Antal VLAN | 4000 |
Data transmission
| Switch kapacitet | 128 Gbit/s |
| Hastighet vid vidarebefordran | 120 Mpps |
| Adresstabellstorlek | 16000 poster |
| Antalet köer | 8 |
| Statisk routning | Ja |
| Antal statiska rutter | 64 |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 9000 |
Bevakning
| DHCP-funktioner | DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| IGMP proxy | Ja |
| IGMP-snooping | Ja |
| Autentisering | Portbaserad auktorisering |
| Algoritmer för schemaläggning av köer | SP, WRR+SP, Weighted Round Robin (WRR) |
| Lösenordsskydd | Ja |
| BPDU-filtrering/-skydd | Ja |
| Kryptering/säkerhet | 802.1x RADIUS, SSH, SSH-2, SSL/TLS |
| MAC-adressfiltrering | Ja |
| Autentiseringstyp | IEEE 802.1x |
Multicast-funktioner
| Multicast-stöd | Ja |
Protokoll
| Lednings Protokoll | SNMP v1/v2/v3, Telnet |
Design
| Rackmontering | Ja |
| Formfaktor | 1U |
| Produktens färg | Svart |
| Återställningsknapp | Ja |
| LED-indikatorer | Ja |
Prestanda
| Inbyggd processor | Ja |
| Processorfrekvens | 800 MHz |
| Internminne | 512 MB |
| Flashminne | 128 MB |
| Fläktlös | Ja |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 7204.72 h |
Strömtillförsel
| Strömförsörjning ingår | Ja |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Strömförbrukning (vanlig) | 19.5 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
Vikt & dimension
| Bredd | 440 mm |
| Djup | 209 mm |
| Höjd | 44 mm |
| Vikt | 2.77 kg |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |