PLANET SGS-6341-16S8C4XR netværksswitch Administreret L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) 1U Sort
Management features
| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L3 |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| ARP-inspektion | Ja |
Anslutningar
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 8 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal SFP-modulplatser | 24 |
| Antal SFP+-modulplatser | 4 |
| Konsolport | RJ-45 |
Nätverk
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G stöd | Ja |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-LX, 1000BASE-SX, 1000BASE-T |
| Policybaserad routing | Ja |
| Full duplex | Ja |
| IP-routning | Ja |
| Autonegotiation | Ja |
| Länkaggregering | Ja |
| STP (Spanning Tree Protocol) | Ja |
| Broadcast Storm-kontroll | Ja |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| Flödeskontroll | Ja |
| VLAN-stöd | Ja |
| VLAN-funktioner | IP subnet–based VLAN, MAC address-based VLAN, Private VLAN, Protocol-based VLAN, Stacked VLAN, Tagged VLAN |
Data transmission
| Switch kapacitet | 128 Gbit/s |
| Genomströmning | 95,23 Mpps |
| Adresstabellstorlek | 16000 poster |
| Lagra-och-vidarebefordra | Ja |
| Antal väskor | 128 |
| Statisk routning | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 10000 |
| Paketbuffertminne | 1,5 MB |
Bevakning
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| IGMP-snooping | Ja |
| IGMP-poster | 255 |
| IGMP proxy | Ja |
| Autentisering | Portbaserad auktorisering |
| BPDU-filtrering/-skydd | Ja |
| Kryptering/säkerhet | MD5 |
| Algoritmer för schemaläggning av köer | Priority queuing (PQ), Weighted Round Robin (WRR) |
| IP-MAC-portbindning | Ja |
| Autentiseringstyp | AAA, RADIUS |
Multicast-funktioner
| Multicast-stöd | Ja |
| Multicast listener discovery (MLD)-snooping | v1/v2 |
Protokoll
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Ja |
| Router-protokoll | BGP4, BGP4+, OSPF, OSPFv3, RIP-1, RIP-2, RIPng, VRRP |
Design
| Rackmontering | Ja |
| Staplingsbar | Ja |
| Formfaktor | 1U |
| Produktens färg | Svart |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Länk, Energiljus, System |
Strömtillförsel
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Likströmsdriftspänning | 12 V |
| Strömförbrukning (max) | 47,6 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 5 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -10 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 90% |
Vikt & dimension
| Bredd | 440 mm |
| Djup | 240 mm |
| Höjd | 43,6 mm |
| Vikt | 3,17 kg |
Certifikat
| Certifiering | FCC Part 15 Class A, CE |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |