Edimax EW-7811DAC
nätverksadapter - USB 2.0
Anslutningar
| Anslutningsteknologi | Trådlös |
| Värdgränssnitt | USB |
| Gränssnitt | WLAN |
| Antal USB-portar | Ja |
Nätverk
| Maximal dataöverföringshastighet | 600 Mbit/s |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Nej |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-band | Singel-band (2,4 GHz) |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Frekvensområde | 2,4 - 2,4835 GHz |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Tillgängliga dataöverföringshastigheter, WLAN | 1,2,5.5,6,9,11,12,24,36,48,54,150,433 Mbit/s |
| Kryptering/säkerhet | 128-bit WEP, 64-bit WEP, 802.1x RADIUS, WPA, WPA2, WPS |
Design
| Produktens färg | Svart |
| Intern | Nej |
| Antenn | Ja |
| LED-indikatorer | Ja |
| Certifiering | CE, FCC |
Strömtillförsel
| USB-ström | Ja |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Ja |
| Mac-operativsystem som stöds | Ja |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
Vikt & dimension
| Bredd | 90 mm |
| Djup | 15 mm |
| Höjd | 132 mm |
| Vikt | 36 kg |
Förpackning
| Antal per förpackning | 1 styck |
Tekniska detaljer
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
Övrigt
| Förstärkning | 7 dBi |