Edimax EW-7822ULC
nätverksadapter - USB 2.0
Anslutningar
| Anslutningsteknologi | Trådlös |
| Värdgränssnitt | USB |
| Gränssnitt | WLAN |
| USB-version | 2.0 |
Nätverk
| Maximal dataöverföringshastighet | 867 Mbit/s |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-band | Dual-band (2,4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Tillgängliga dataöverföringshastigheter, WLAN | 6,9,12,24,36,48,54,144,300,867 Mbit/s |
| Kryptering/säkerhet | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA2, WPS |
Design
| Produktens färg | Svart |
| Intern | Nej |
| Antenn | Ja |
| Antenndesign | Intern |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Länk |
| Certifiering | CE, FCC |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 0 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 0 - 95% |
Vikt & dimension
| Bredd | 14,9 mm |
| Djup | 20 mm |
| Höjd | 7,1 mm |
| Vikt | 2 g |
Förpackning
| Antal per förpackning | 1 styck |
Förpackningens innehåll
| Snabbinstallationsguide | Ja |
Tekniska detaljer
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
Övrigt
| Antenner mängd | 2 |
| Sändare, effektintervall | 4 - 8 dBmW |