Inter-Tech DMG-02
nätverksadapter - USB 2.0
Anslutningar
| Anslutningsteknologi | Trådlös |
| Värdgränssnitt | USB |
| Gränssnitt | WLAN |
| USB-version | 2.0 |
Nätverk
| Maximal dataöverföringshastighet | 150 Mbit/s |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Nej |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-band | Singel-band (2,4 GHz) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Tillgängliga dataöverföringshastigheter, WLAN | 150 Mbit/s |
| Kryptering/säkerhet | 64-bit WEP, AES, TKIP, WPA, WPA2, WPS |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
Design
| Produktens färg | Vit |
| Intern | Nej |
| Antenn | Ja |
| Antenndesign | Intern |
| Kretsar | Realtek RTL-8188EUS |
| Certifiering | FCC, CE |
Strömtillförsel
| USB-ström | Ja |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 85 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 85 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
Vikt & dimension
| Bredd | 15 mm |
| Djup | 20 mm |
| Höjd | 7 mm |
| Vikt | 5 g |
Förpackning
| Antal per förpackning | 1 styck |
| Drivrutiner medföljer | Ja |
| Förpackningens bredd | 100 mm |
| Låddjup | 127 mm |
| Förpackningens höjd | 15 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 30 g |
Förpackningens innehåll
| Bruksanvisning | Ja |
Tekniska detaljer
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |