TP-Link Archer T4U Plus
nätverksadapter - USB 3.0
Anslutningar
| Anslutningsteknologi | Trådlös |
| Värdgränssnitt | USB |
| Gränssnitt | WLAN |
| Antal USB-portar | 1 |
| USB-version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
Nätverk
| Maximal dataöverföringshastighet | 867 Mbit/s |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-band | Dual-band (2,4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Frekvensområde | 2,4 - 5 GHz |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Tillgängliga dataöverföringshastigheter, WLAN | 11,54,300,400,867 Mbit/s |
| Kryptering/säkerhet | WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| MU-MIMO | Ja |
Design
| Komponent för | PC / bärbar dator |
| Produktens färg | Svart |
| Intern | Nej |
| Antenn | Ja |
| Antenndesign | Extern |
| Antenn ökningsnivå (max) | 5 dBi |
| Sändningseffekt (CE) | 20 dBm |
| Sändningseffekt (FCC) | 20 dBm |
| LED-indikatorer | Status |
| Certifiering | FCC, CE |
Strömtillförsel
| USB-ström | Ja |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 90% |
Hållbarhet
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 84 mm |
| Djup | 19,2 mm |
| Höjd | 156,3 mm |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 200 mm |
| Låddjup | 150 mm |
| Förpackningens höjd | 44 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 230 g |
Förpackningens innehåll
| Kabel inkluderad | USB |
| CD med drivrutiner | Ja |
| Snabbinstallationsguide | Ja |
Tekniska detaljer
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |