LevelOne FVT-1103
fibermediekonverterare - 10Mb LAN, 100Mb LAN
Nätverk
| Maximal dataöverföringshastighet | 100 Mbit/s |
| Omvandlare inmatningsgränssnitt | 10Base-T, 100Base-TX |
| Omvandlare utgränssnittet | 100Base-FX |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Snabb Ethernet |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10.1 Mbit/s |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 10BASE-T, 100BASE-TX |
| Fiber Ethernet-kablar teknik | 100BASE-FX |
| Flödeskontroll | Ja |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| Autonegotiation | Ja |
| Lagra-och-vidarebefordra | Ja |
Prestanda
| Maximal överföringshastighet avstånd | 40000 m |
| Våglängd | 1310 nm |
| Fiberlägets struktur | Enkelläge |
| Fiberkabeldiameter som stöds | 50/125,62.5/125 um |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 1666.67 h |
Egenskaper
| Intern | Nej |
| Produktens färg | Svart |
| LED-indikatorer | Ja |
Anslutningar
| Anslutningsteknologi | Kabel |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Fiberportar kvantitet | Ja |
| Fiberoptiska kontakten | SC |
| Likströmsingång | Ja |
Strömtillförsel
| Spänning | 5 V |
| Ingående ström | 1 A |
Vikt & dimension
| Bredd | 94 mm |
| Djup | 71 mm |
| Höjd | 26 mm |
| Vikt | 200 g |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 90% |
Förpackningens innehåll
| AC-adapter inkluderad | Ja |
| Snabbinstallationsguide | Ja |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 230 mm |
| Låddjup | 150 mm |
| Förpackningens höjd | 58 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 300 g |
| Förpackningstyp | Låda |
Certifikat
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
| Certifiering | FCC, CE |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Ursprungsland | Kina |
| Ytterförpackningens bredd | 440 mm |
| Ytterförpackningens längd | 420 mm |
| Ytterförpackningens höjd | 305 mm |
| Ytterförpackningens bruttovikt | 32 kg |
| Produkter per ytterförpackning | 40 styck |