StarTech.com Cisco QSFP-40G-LR4-S Compatible QSFP+ Module, 40GBASE-LR4, 40GbE SMF Optic Transceiver, 40GE Gigabit Ethernet LC Connector, 10km, 1270nm to 1330nm DDM, Cisco Firepower ASR1000
Lifetime Warranty (QSFP40GLR4S) - QSFP+ sändar/mottagarmodul - 40GbE
Prestanda
| SFP transceiver typ | Fiberoptik |
| Maximal dataöverföringshastighet | 40000 Mbit/s |
| Gränssnittstyp | QSFP+ |
| SMF (Single-mode fiber) stöds | Ja |
| Fiberoptiska kontakten | LC |
| SFP-sändtagarstandard | LR4 |
| Maximal överföringshastighet avstånd | 10000 m |
| Tx våglängd (min) | 1270 nm |
| Tx våglängd (max) | 1330 nm |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3ba |
| Duplex systemet | Fullständig |
| Digital diagnostikövervakning (DDM) | Ja |
Egenskaper
| Produktens färg | Silver |
| Material, hölje | Gjuten aluminium |
| Byte under drift (hotswap) | Ja |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 24823.77 h |
Strömtillförsel
| Strömförbrukning (vanlig) | 2.5 W |
Certifikat
| Certifikat för överensstämmelse | CE, RoHS |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 70 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 85 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
Vikt & dimension
| Bredd | 18.4 mm |
| Djup | 72 mm |
| Höjd | 8.5 mm |
| Vikt | 44 kg |
Förpackningens innehåll
| Antal per förpackning | 1 styck |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 92 mm |
| Låddjup | 117 mm |
| Förpackningens höjd | 34 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 95 g |
Logistikdata
| Ytterförpackningens bredd | 250 mm |
| Harmonized System (HS)-kod | 85369010 |
| Ytterförpackningens längd | 300 mm |
| Ytterförpackningens höjd | 200 mm |
| Produkter per ytterförpackning | 36 styck |
| Ursprungsland | Kina |