StarTech.com Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare
kompakt - 850 nm MM LC - 550 m - fibermediekonverterare - 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE
Nätverk
| Maximal dataöverföringshastighet | 1000 Mbit/s |
| Omvandlare inmatningsgränssnitt | 1000Base-T, 100Base-TX, 10Base-T |
| Omvandlare utgränssnittet | 1000Base-LX, 1000Base-SX |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Faktisk dataöverföringshastighet | 1000 Mbit/s |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| Duplex systemet | Fullständig |
Prestanda
| Maximal överföringshastighet avstånd | 550 m |
| Våglängd | 850 nm |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) | Nej |
| Fiberlägets struktur | Flerläge |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 50000 h |
Egenskaper
| Intern | Nej |
| Produktens färg | Svart |
| Material, hölje | Stål |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Länk, Energiljus |
Anslutningar
| Anslutningsteknologi | Kabel |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Fiberportar kvantitet | Ja |
| Fiberoptiska kontakten | LC |
| Likströmsingång | Ja |
Strömtillförsel
| Spänning | 100 - 240 V |
| Ingående ström | Ja |
| Utgångsspänning | 5 V |
| Uteffekt | 2 A |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
| Extern strömadapter | Ja |
| Typ av strömkontakt | Typ N |
Vikt & dimension
| Bredd | 70 mm |
| Djup | 94 mm |
| Höjd | 26 mm |
| Vikt | 201 g |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -10 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
Förpackningens innehåll
| Bruksanvisning | Ja |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 140 mm |
| Låddjup | 284 mm |
| Förpackningens höjd | 68 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 556 g |
Certifikat
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
| Certifiering | CE, FCC, REACH, TAA |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |