StarTech.com Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare
SM LC - 10 km - fibermediekonverterare - 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE
Nätverk
| Maximal dataöverföringshastighet | 2000 Mbit/s |
| Omvandlare inmatningsgränssnitt | 1000Base-T |
| Omvandlare utgränssnittet | 1000Base-LX |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 9600 |
| Flödeskontroll | Nej |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| Duplex systemet | Fullständig, Halv |
Prestanda
| Maximal överföringshastighet avstånd | 10000 m |
| Våglängd | 1310 nm |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) | Nej |
| Fiberlägets struktur | Enkelläge |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 1083.33 h |
Egenskaper
| Intern | Nej |
| LED-indikatorer | Länk, Energiljus |
| Material, hölje | Plast, Stål |
| Produktens färg | Svart |
Anslutningar
| Anslutningsteknologi | Kabel |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Fiberportar kvantitet | Ja |
| Fiberoptiska kontakten | LC |
Strömtillförsel
| Spänning | 100 - 240 V |
| Ingående ström | 0.48 A |
| Utgångsspänning | 12 V |
| Uteffekt | 1.6 A |
| Strömförbrukning (max) | 19.2 W |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
| Typ av strömkontakt | Typ M |
Vikt & dimension
| Bredd | 88 mm |
| Djup | 163 mm |
| Höjd | 23 mm |
| Vikt | 411 g |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -10 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
Förpackningens innehåll
| AC-adapter inkluderad | Ja |
| Bruksanvisning | Ja |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 206 mm |
| Låddjup | 136 mm |
| Förpackningens höjd | 90 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 774 g |
Certifikat
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
| Certifiering | CE, FCC, TAA, REACH |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |