Hisense 55A7NQ A7NQ Series
55" LED-bakgrundsbelyst LCD-TV - QLED - 4K
Display
| Skärm diagonal | 139,7 cm (55") |
| HD-typ | 4K Ultra HD |
| Skärmtyp | DLED |
| LED-bakgrundsbelysning | Ja |
| Typ av LED-bakgrundsbelysning | Direct-lit LED |
| Skärmform | Platt |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Svarstid (medel) | 8 ms |
| Ljusstyrka | 275 cd/m² |
| Standard uppdateringsfrekvens | 60 hz |
| Skärmuppdateringsfrekvenser som stöds | 60 Hz |
| Benämning av dynamiskt kontrastförhållande | Mega Kontrast |
| Kontrastförhållande (medel) | 4000:1 |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Kamfilter | 3D |
| Upplösning | 3840 x 2160 pixlar |
| Diagonal skärmstorlek | 139 cm |
TV tuner
| Typ av tuner | Digital |
| Digitalt signalformatsystem | DVB-S, DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-S2 |
| Analogt signalformatsystem | Stöds inte |
Smart-TV
| Smart-TV | Ja |
| Internet-TV | Ja |
| Installerat operativsystem | VIDAA |
| Operativsystemversion | U7.6 |
| Skärmspegling | Ja |
| Stöd för Apple AirPlay 2 | Ja |
| Sportappar | BBC Sports |
| Videoappar | Netflix, Disney+, PLEX, Amazon Prime Video, Apple TV, DAZN, Rakuten TV |
| Musikappar | BBC Sounds, Deezer, YouTube Music |
Audio
| Antal talare | 2 |
| Uteffekt (RMS) | 20 W |
| Ljudutgångskanaler | 2.0 kanaler |
| Inbyggd subwoofer | Nej |
| Inbyggd ljuddekoder | Dolby Atmos, DTS Virtual:X |
| Equalizer | Ja |
| Förstärkt returkanal för audio (eARC) | Ja |
Nätverk
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-band | Dual-band (2,4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 4.2 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Webbläsare | Ja |
Design
| Produktens färg | Grå |
| Färgnamn | Charcoal grey |
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 400 x 200 mm |
| På / av-knapp | Ja |
| Material, hölje | Plast |
| Ram | Ja |
| Typ av stativ | Centerställ |
| Justerbart stativ | Nej |
| Färg på stativet | Svart |
Prestanda
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Spelläge | Ja |
| Ljudformat som stöds | WMA, WAV, FLAC, MP3 |
| Bildkomprimeringsformat | GIF, JPEG, BMP, PNG |
| Videoformat som stöds | AVI, WMV, MP4, WEBM, MOV, MKV, FLV, TS, HEVC/H.265, AV1, MPEG2, VP9, H.264, MPEG4, VC-1 |
| Ljuddämpning | Ja |
| HDR-stöd | Ja |
| Processorkärnor | 4 |
| Spelfunktioner | Automatiskt låglatensläge (ALLM), Variabel uppdateringsfrekvens (VRR) |
| 4K-uppskalningsfunktion | Ja |
| Plug & Play-kompatibel | Ja |
| Föräldrakontroll | Ja |
Anslutningar
| HDMI-version | 2.1 |
| Ljudreturkanal (ARC) | Ja |
| PC-In (D-Sub) | Nej |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| Ingående kompositvideo | Ja |
| Ljudingång (vänster och höger) | Ja |
| Digital optisk utgång för ljud | Ja |
| Hörlursutgång | Ja |
| Hörlursutgångar | Ja |
| Antal RF-ingångar | 2 |
| Common interface Plus (CI+) | Ja |
| Common Interface Plus (CI+)-version | 2.0 |
| Antal HDMI-portar | 3 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Ja |
| Strömingång | Ja |
Management features
| Röststyrning | Ja |
| Röstguide | Ja |
| Elektronisk programguide (EPG) | Ja |
| Programmerbart tidsintervall | 8 dagar |
| Antal OSD språk | 34 |
| Vilolägestimer | Ja |
| Fungerar med Amazon Alexa | Ja |
Strömtillförsel
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Strömförbrukning (max) | 150 W |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | E |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 62 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 120 kWh |
| AC-inspänning | 100-240 V |
| Växelström Frekvens | 60 hz |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
Certifikat
| Digital Living Network Alliance (DLNA)-specifikation | DMP, DMR |
Tekniska detaljer
| S/PDIF-utgång | Ja |
Special features
| Hisense-teknik (AV/TV) | MEMC (Motion Estimation Motion Compensation), Wide Colour Gamut |
Vikt & dimension
| Bredd (med stativ) | 1232 mm |
| Djup (med stativ) | 250 mm |
| Höjd (med stativ) | 774 mm |
| Vikt (med stativ) | 13 kg |
| Bredd (utan stativ) | 1232 mm |
| Djup (utan stativ) | 78 mm |
| Höjd (utan stativ) | 711 mm |
| Vikt (utan stativ) | 12,3 kg |
| Stativ, bredd | 74,2 cm |
| Stativ, djup | 25 cm |
| Bezel-bredd (överst) | 3,9 mm |
| Bezel width (left) | 4,2 mm |
| Bezel width (right) | 4,2 mm |
| Bezel-bredd (botten) | 1,21 cm |
Förpackning
| Snabbinstallationsguide | Ja |
| Bruksanvisning | Ja |
| Förpackningens bredd | 1387 mm |
| Låddjup | 145 mm |
| Förpackningens höjd | 888 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 18,5 kg |
| Förpackningstyp | Låda |
Förpackningens innehåll
| Skrivbordsstativ | Ja |
| Kabel inkluderad | AC |
| Fjärrkontroll ingår | Ja |
Övrigt
| Hybrid Log Gamma (HLG) | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Quantum dot-färgteknik | Ja |
| 3D kompatibilitet | Nej |
| Batterier medföljer | Ja |
| Batterityp | AAA |
| Antal batterier | 2 |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Förbättrad kabelhantering | Ja |
| 2D-3D omvandlare | Nej |
| HDMI | Ja |
| DVB-T2-mottagare | Ja |
| Fotoeffekter | Delad skärm |
| Equalizer-anpassningsbar | Ja |
| DLNA-certifierad (Digital Living Network Alliance) | Ja |
| Betraktningsvinkel | 178° |
| Kantlistens bredd | 1,21 cm |
| Hållbarhetsindex | 7.6 |
