Hisense 55U8Q 139,7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Sort 700 cd/m²
Display
| Skärm diagonal | 139,7 cm (55") |
| HD-typ | 4K Ultra HD |
| Skärmtyp | ULED |
| Typ av LED-bakgrundsbelysning | Mini-LED |
| Skärmform | Platt |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Ljusstyrka | 700 cd/m² |
| Svarstid (medel) | 6 ms |
| Standard uppdateringsfrekvens | 165 hz |
| Skärmuppdateringsfrekvenser som stöds | 165 Hz |
| Kontrastförhållande (medel) | 2000:1 |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Kamfilter | 3D |
| Upplösning | 3840 x 2160 pixlar |
| Diagonal skärmstorlek | 139 cm |
TV tuner
| Typ av tuner | Digital |
| Digitalt signalformatsystem | DVB-S, DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-S2 |
Smart-TV
| Smart-TV | Ja |
| Installerat operativsystem | VIDAA |
| Operativsystemversion | U9 |
| Stöd för Apple AirPlay 2 | Ja |
| HbbTV | Ja |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)-version | 2.0.4 |
| smarta funktioner | Dolby Vision IQ, Filmmaker |
Audio
| Antal talare | 7 |
| Uteffekt (RMS) | 80 W |
| Subwoofer RMS-effekt | 20 W |
| Inbyggd subwoofer | Ja |
| Inbyggd ljuddekoder | Dolby Atmos, DTS Virtual:X |
| Equalizer | Ja |
| Förstärkt returkanal för audio (eARC) | Ja |
Nätverk
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-band | Triband (2,4 GHz/5 GHz/6 GHz) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
Design
| Produktens färg | Svart |
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 400 x 400 mm |
| Material, hölje | Plast, Metall |
| Ram | Ja |
| Typ av stativ | Centerställ |
| Justerbart stativ | Ja |
| Färg på stativet | Svart |
Prestanda
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision IQ, Dolby Vision Gaming, High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Spelläge | Ja |
| Videoformat som stöds | AVI, WMV, MP4, WEBM, MOV, MKV, FLV, TS, HEVC/H.265, AV1, MPEG2, VP9, H.264, MPEG4, VC-1 |
| Bildkomprimeringsformat | GIF, JPEG, BMP, PNG |
| Ljudformat som stöds | WMA, WAV, FLAC, MP3 |
| Bakgrundsbelysningsteknik med dimmerfunktion | Local Dimming |
| Ljuddämpning | Ja |
| HDR-stöd | Ja |
| Spelfunktioner | Automatiskt låglatensläge (ALLM), Variabel uppdateringsfrekvens (VRR) |
| Föräldrakontroll | Ja |
Anslutningar
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Antal USB 2.0 anslutningar | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | Ja |
| Ingående kompositvideo | Ja |
| Ljudingång (vänster och höger) | Ja |
| Hörlursutgångar | Ja |
| Hörlursutgång | Ja |
| Antal RF-ingångar | 2 |
| Common interface Plus (CI+) | Ja |
| Common Interface Plus (CI+)-version | 2.0 |
| Antal HDMI-portar | 4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Ja |
Strömtillförsel
| Strömförbrukning (vanlig) | 220 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Strömförbrukning (max) | 220 W |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | E |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 64 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 160 kWh |
| AC-inspänning | 100-240 V |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
Certifikat
| Digital Living Network Alliance (DLNA)-specifikation | DMP, DMR |
Special features
| Hisense-teknik (AV/TV) | MEMC (Motion Estimation Motion Compensation), Wide Colour Gamut |
Tekniska detaljer
| S/PDIF-utgång | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd (med stativ) | 1229 mm |
| Djup (med stativ) | 290 mm |
| Höjd (med stativ) | 748 mm |
| Vikt (med stativ) | 22,9 kg |
| Bredd (utan stativ) | 1229 mm |
| Djup (utan stativ) | 47 mm |
| Höjd (utan stativ) | 714 mm |
| Stativ, bredd | 40 cm |
| Stativ, djup | 29 cm |
| Bezel-bredd (överst) | 1,9 mm |
| Bezel width (left) | 1,9 mm |
| Bezel width (right) | 1,9 mm |
| Bezel-bredd (botten) | 1,53 cm |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 1484 mm |
| Låddjup | 173 mm |
| Förpackningens höjd | 857 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 27,9 kg |
Övrigt
| Hybrid Log Gamma (HLG) | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Quantum dot-färgteknik | Ja |
| 3D kompatibilitet | Nej |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Förbättrad kabelhantering | Ja |
| 2D-3D omvandlare | Nej |
| DLNA-certifierad (Digital Living Network Alliance) | Ja |
| Betraktningsvinkel | 178° |
| HDMI | Ja |
| Antal subwoofers | Ja |
| Equalizer-anpassningsbar | Ja |
| DVB-T2-mottagare | Ja |
| Fotoeffekter | Delad skärm |
| Kantlistens bredd | 1,53 cm |
