Hisense 65E7Q 165,1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Sort
Datablad
Display
| Skärm diagonal | 165,1 cm (65") |
| HD-typ | 4K Ultra HD |
| Skärmtyp | QLED |
| Skärmform | Platt |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Svarstid (medel) | 8 ms |
| Standard uppdateringsfrekvens | 60 hz |
| Skärmuppdateringsfrekvenser som stöds | 60 Hz |
| Kontrastförhållande (medel) | 3800:1 |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Kamfilter | 3D |
| Diagonal skärmstorlek | 164 cm |
| Upplösning | 3840 x 2160 pixlar |
TV tuner
| Typ av tuner | Digital |
| Digitalt signalformatsystem | DVB-S, DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-S2 |
Smart-TV
| Smart-TV | Ja |
| Installerat operativsystem | VIDAA |
| Skärmspegling | Ja |
| Stöd för Apple AirPlay 2 | Ja |
Audio
| Antal talare | 2 |
| Uteffekt (RMS) | 20 W |
| Inbyggd ljuddekoder | Dolby Atmos, DTS Virtual:X |
| Equalizer | Ja |
| Förstärkt returkanal för audio (eARC) | Ja |
Nätverk
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-band | Dual-band (2,4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
Design
| Produktens färg | Svart |
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 400 x 300 mm |
| Material, hölje | Plast |
| Ram | Ja |
| Typ av stativ | Benstativ |
| Justerbart stativ | Nej |
| Färg på stativet | Svart |
Prestanda
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Spelläge | Ja |
| Videoformat som stöds | AVI, WMV, MP4, WEBM, MOV, MKV, FLV, TS, HEVC/H.265, AV1, MPEG2, VP9, H.264, MPEG4, VC-1 |
| Bildkomprimeringsformat | GIF, JPEG, BMP, PNG |
| Ljudformat som stöds | WMA, WAV, FLAC, MP3 |
| Ljuddämpning | Ja |
| HDR-stöd | Ja |
| Spelfunktioner | Automatiskt låglatensläge (ALLM), Variabel uppdateringsfrekvens (VRR) |
| Föräldrakontroll | Ja |
Anslutningar
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| Ingående kompositvideo | Ja |
| Ljudingång (vänster och höger) | Ja |
| Hörlursutgång | Ja |
| Hörlursutgångar | Ja |
| Antal RF-ingångar | 2 |
| Vanligt gränssnitt (CI) | Ja |
| Common interface Plus (CI+) | Ja |
| Common Interface Plus (CI+)-version | 2.0 |
| Antal HDMI-portar | Ja |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Ja |
Strömtillförsel
| Strömförbrukning (vanlig) | 190 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Strömförbrukning (max) | 190 W |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | E |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 84 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 160 kWh |
| AC-inspänning | 100-240 V |
| Växelström Frekvens | 60 hz |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
Certifikat
| Digital Living Network Alliance (DLNA)-specifikation | DMP, DMR |
Special features
| Hisense-teknik (AV/TV) | MEMC (Motion Estimation Motion Compensation), Wide Colour Gamut |
Tekniska detaljer
| S/PDIF-utgång | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd (med stativ) | 1453 mm |
| Djup (med stativ) | 298 mm |
| Höjd (med stativ) | 875 mm |
| Vikt (med stativ) | 15,2 kg |
| Bredd (utan stativ) | 1453 mm |
| Djup (utan stativ) | 76 mm |
| Höjd (utan stativ) | 838 mm |
| Stativ, bredd | 99,2 cm |
| Stativ, djup | 29,8 cm |
| Bezel-bredd (botten) | 1,57 cm |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 1649 mm |
| Låddjup | 142 mm |
| Förpackningens höjd | 997 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 22,5 kg |
Övrigt
| Hybrid Log Gamma (HLG) | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Quantum dot-färgteknik | Ja |
| 3D kompatibilitet | Nej |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Förbättrad kabelhantering | Nej |
| 2D-3D omvandlare | Nej |
| DVB-T2-mottagare | Ja |
| Fotoeffekter | Delad skärm |
| Betraktningsvinkel | 178° |
| DLNA-certifierad (Digital Living Network Alliance) | Ja |
| Equalizer-anpassningsbar | Ja |
| HDMI | Ja |
| Kantlistens bredd | 1,57 cm |
