TCL 50C7K
50" Diagonal klasse (49.5" til at se) - C7K Series LED-bagbelyst LCD TV - QLED - Smart TV - Google TV - 4K UHD (2160p) 3840 x 2160 - HDR - Mini-LED, Quantum Dot Pro - børstet aluminium
Display
| Skärm diagonal | 127 cm (50") |
| HD-typ | 4K Ultra HD |
| Skärmtyp | QD-Mini LED |
| Skärmform | Platt |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Ljusstyrka | 2000 cd/m² |
| Rörelse-interpoleringsteknik | PPI (Picture Performance Index) 4600 |
| Benämning av dynamiskt kontrastförhållande | Mega Kontrast |
| Färgdjup | 10 bit |
| Upplösning | 3840 x 2160 pixlar |
| Diagonal skärmstorlek | 127 cm |
| Toppförhållande för ljusstyrka | 65% |
| Bildstorlek diagonalt | 126 cm |
TV tuner
| Typ av tuner | Analog och digital |
| Analogt signalformatsystem | NTSC, PAL, PAL BG, PAL DK, PAL I, PAL L, SECAM, SECAM B/G, SECAM D/K, SECAM L |
| Digitalt signalformatsystem | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Automatisk kanalsökning | Ja |
Smart-TV
| Smart-TV | Ja |
| Internet-TV | Ja |
| Installerat operativsystem | Google TV |
| Operativsystemversion | 12,0 |
| Stöd för Apple AirPlay 2 | Ja |
| HbbTV | Ja |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)-version | 2.0.3 |
| smarta funktioner | Spel, Idrott |
| Inbyggd Chromecast | Ja |
| Appdistributionsplattform | Google Play |
| Videoappar | Amazon Prime Video, Apple TV, Netflix, YouTube |
Audio
| Antal talare | 2 |
| Uteffekt (RMS) | 30 W |
| Ljudutgångskanaler | 2.0 kanaler |
| Inbyggd subwoofer | Nej |
| Inbyggd ljuddekoder | DTS Virtual:X, Dolby AC4, Dolby Atmos, Dolby TrueHD |
| Equalizer | Ja |
| Equalizer tonkontroller | 7 |
| Automatisk volymjustering | Ja |
| Förstärkt returkanal för audio (eARC) | Ja |
Nätverk
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Bluetooth-profiler | A2DP, HID |
| Webbläsare | Ja |
| HID-stöd | Ja |
Design
| Produktens färg | Metallisk |
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 300 x 300 mm |
| Ramlös design | Ja |
| Introducerades år | 2025 |
Prestanda
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | Dolby Vision IQ, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Spelläge | Ja |
| Text-TV funktioner | Ja |
| Funktion för undertexter | Ja |
| Videoformat som stöds | H.264, H.265, MPEG2 |
| AI-uppskalning | Ja |
| Bildbehandlingsteknik | TCL AiPQ Pro Processor |
| Ljuddämpning | Ja |
| HDR-stöd | Ja |
| Processorkärnor | 4 |
| Spelfunktioner | Automatiskt låglatensläge (ALLM), Game Master, Variabel uppdateringsfrekvens (VRR) |
| 4K-uppskalningsfunktion | Ja |
| Smartphone fjärrsupport | Ja |
| Inspelning via USB | Nej |
| DVD-spelare | Nej |
Anslutningar
| HDMI-version | 2.1 |
| HDMI Quick Switch | Ja |
| Ljudreturkanal (ARC) | Ja |
| HDCP | Ja |
| HDCP-version | 2.2 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | Ja |
| Digital optisk utgång för ljud | Ja |
| Antal RF-ingångar | 2 |
| Typ av RF-anslutning | F, IEC |
| Vanligt gränssnitt (CI) | Ja |
| Common interface Plus (CI+) | Ja |
| Common Interface Plus (CI+)-version | 1.4 |
| Antal HDMI-portar | 4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
Management features
| Elektronisk programguide (EPG) | Ja |
| Programmerbart tidsintervall | 8 dagar |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
| Antal OSD språk | 59 |
| Bild-i-bild | Nej |
| Hotelläge | Nej |
| Grundläggande hotelläge | Nej |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Vilolägestimer | Ja |
| Fungerar med Google Assistant | Ja |
| Fungerar med Amazon Alexa | Ja |
| Fungerar med Samsung Bixby | Nej |
| Fungerar med Apple Siri | Nej |
Strömtillförsel
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | F |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 57 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 163 kWh |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
Special features
| TCL-teknik (AV/TV) | AiPQ Processor, Bluetooth, Chromecast Built-In, Dolby Atmos®, Dolby Vision™, HDR (High Dynamic Range), Onkyo Sound, T-cast |
Tekniska detaljer
| Internminne | 64000 MB |
Vikt & dimension
| Bredd (med stativ) | 1110 mm |
| Djup (med stativ) | 267 mm |
| Höjd (med stativ) | 705 mm |
| Vikt (med stativ) | 12,2 kg |
| Bredd (utan stativ) | 1110 mm |
| Djup (utan stativ) | 67 mm |
| Höjd (utan stativ) | 647 mm |
| Vikt (utan stativ) | 11 kg |
| Stativ, bredd | 31,4 cm |
| Stativ, djup | 26,7 cm |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 1265 mm |
| Låddjup | 155 mm |
| Förpackningens höjd | 775 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 16,1 kg |
Förpackningens innehåll
| Skrivbordsstativ | Ja |
| Fjärrkontroll ingår | Ja |
| Typ av fjärrkontroll | RC833A |
| Högtalarlåda ingår | Nej |
Övrigt
| Quantum dot-färgteknik | Ja |
| Batterier medföljer | Ja |
| Sladdlängd | 1,5 m |
| DLNA-certifierad (Digital Living Network Alliance) | Ja |
| Innehåller inte | Kvicksilver |
| Garantiperiod | 2 År |
