Kamera IP Dahua KAMERA IP SZYBKOOBROTOWA ZEWNETRZNA SD22404DB-GNY
Prestanda
| Modell | IP-säkerhetskamera |
| Placeringar som kan användas | Utomhus |
| Anslutningsteknologi | Kabel |
| PTZ-styrning | Ja |
| PTZ-lägen | 5 mönster, 8 Tour |
| PTZ-protokoll | Pelco-P/D |
| Tour inspelning | Ja |
| Förinställda bevakningspunkter | Ja |
| Dag / nattläge | Ja |
Design
| Formfaktor | Kupol-formad |
| Monteringssätt | Tak/vägg/stång |
| Produktens färg | Vit |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP66 |
| IK klass | IK10 |
| Fog bevis | Ja |
Kamera
| Kamerapanoreringskontroll | Ja |
| Lutningskontroll för kamera | Ja |
| Minimibelysning | 0,0005 lx |
| Objektivets betraktningsvinkel, horisontell | 90.3 - 29.4° |
| Objektivets betraktningsvinkel, vertikal | 48.5 - 16.6° |
| Objektivets betraktningsvinkel, diagonal | 105.7 - 33.6° |
| Lutningsvinkel | 0 - 90° |
| Hastighet lutning i manuellt läge | 0,1 - 60 °/sek |
| Hastighet för förinställd lutning | 60 °/sek |
| Panoreringsvinkel | 0 - 355° |
| Hastighet för förinställd panorering | 100 °/sek |
| Hastighet panorering i manuellt läge | 0,1 - 100 °/sek |
| Vitbalans | ATW, Automatisk, inomhus, Manuell, Självtorkning, Utomhus, Natriumlampa, Street lamp |
| Slutartid | 1 - 1/30000 s |
Bildsensor
| Optisk sensorstorlek | 25,4 / 2,8 mm (1 / 2.8") |
| Progressiv skanning | Ja |
| Bildsensortyp | CMOS |
Linssystem
| Zoomkapacitet | Ja |
| Optisk zoom | 4x |
| Digital zoom | 16x |
| Antal linser | Ja |
| Detekteringsavstånd | 240 m |
| Observationsavstånd | 94,8 m |
| Igenkänningsavstånd | 48 m |
| Brännviddsintervall | 2.8 - 12 mm |
| Automatisk fokus | Ja |
| Största bländarnummer | 3 |
| Identifieringsavstånd | 24 m |
| Minsta bländarnummer | 1,6 |
| Närmsta fokusavstånd | 1,5 m |
Mörkerseende
| Mörkerseende | Ja |
| LED typ | IR |
Grafikstyrenhet
| Maximal upplösning | 2560 x 1440 pixlar |
| Totalt megapixel | 4 MP |
| Komprimeringsformat | H.264, H.264+, H.264B, H.264H, H.265, H.265+, M-JPEG |
| Grafikupplösningar som stöds | 352 x 288, 640 x 480 (VGA), 704 x 576, 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080), 2304 x 1296, 2560 x 1440 |
| Strömmande video | Ja |
| Ljuddämpning | Ja |
| Brusreduceringsteknik | 2D-ljudreducering, Reducering av 3D-ljud |
| Typ av förstärkning | Auto/manuell |
| Highlight Compensation (HLC) | Ja |
| Bildstabiliserare | Ja |
| Styrning av bit-hastighet | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Bithastighet | H.264: 2816Kbps – 13056Kbps; H.265: 1024Kbps – 7936Kbps |
| Bakgrundsbelysningskompensation (BLC) | Ja |
| Region of Interest (ROI) kodning | Ja |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | Ja |
Audio
| Signal/brusförhållande (SNR) | 55 dB |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Snabb Ethernet |
| Stöd för nätverksprotokoll | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; RTSP; UDP; SMTP; NTP; DHCP; DNS; DDNS; IPv6; 802.1x; SSL; Qos; FTP; UPnP; ICMP; SNMP; IGMP; ARP; RTCP; RTP; PPPoE; RTMP; Bonjour; SAMBA; NFS |
| Wi-Fi | Nej |
| Bluetooth | Nej |
| Antal användare | 20 användare (er) |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Strömningsmetod | Multicast, Unicast |
Lagringsmedia
| Inbyggd hårddisk | Nej |
| Inbyggd kortläsare | Ja |
| Typ av minneskort | MicroSD (TransFlash) |
| Högsta minneskortskapacitet | 512 GB |
| ROM-kapacitet | 128 MB |
| RAM-kapacitet | 512 MB |
Anslutningar
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
Bevakning
| Video rörelsedetektor | Ja |
| Systemfunktioner för intelligent videoövervakning (IVS) | Övergivet objekt, Överträdelse av linje, Ansiktsigenkänning, Intrång, Saknat objekt, Moving object, Snubbeltråd, Fordonsdetektering |
| Aktivt manipulering larm | Ja |
Management features
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Webbläsare | Ja |
Strömtillförsel
| Strömkälla av typen | DC, PoE |
| Strömförbrukning (vanlig) | 2,3 W |
| Strömförbrukning (max) | 6,1 W |
| DC-utgång volt | 12 |
| DC utgående ström | Ja |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | -30 - 60 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -30 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 0 - 95% |
| Fuktighet (förvaring) | 0 - 95% |
Vikt & dimension
| Höjd | 89 mm |
| Diameter | 12,2 cm |
| Vikt | 500 g |
Förpackning
| Vikt inkl. förpackning | 700 g |
Förpackningens innehåll
| Antal kameror | Ja |