Sharp Tvättmaskin
8 kg - A - 1400 RPM - 75 dB - Frontmatad - B - Vit/svart - 37 kWh
Design
| Laddning | Frontmatad |
| Produktens färg | Vit/svart |
| Material, trumma | Rostfritt stål |
| Trumma 2, kapacitet | 55 L |
| Inbyggd display | Ja |
| Skärmtyp | Digital |
| Kontrolltyp | Röra |
| Strömväxlingsteknik | Ja |
Vikt & dimension
| Lucköppningens diameter | 51 cm |
| Bredd | 597 mm |
| Djup | 557 mm |
| Höjd | 845 mm |
Prestanda
| Nominell kapacitet | 8 kg |
| Maximal centrifugeringshastighet | 1400 RPM |
| Centrifugering klass | B |
| Bulleremission, klass | B |
| Ljudnivå (spinn) | 75 dB |
| Cykeltid (max) | 228 min |
| Antal tvättprogram | 15 |
| Tvättprogram | Cotton, Eco 40-60, Cotton prewash, Cotton 20°C, Coloureds, Wool, Rinse, Allergy Smart, Spin, Delicates, Synthetics, Down 40°C, Jeans/Darks, Quick 60', Quick 12' |
| Anti-allergifunktion | Ja |
| Halv-belastning | Ja |
| AquaStop-funktion | Ja |
| Skumkontrollssystem | Ja |
| Lastbalansering systemet | Ja |
| Fördröjd start timer | Ja |
| Wi-Fi-styrning | Ja |
Tvättmaskin
| Restfukt | 53,4 % |
Strömtillförsel
| Vattenförbrukning per omgång | 32 l |
| Energiklass | A |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Energiförbrukning per 100 cykler | 37 kWh |
| Strömförbrukning (vanlig) | 2200 W |
| AC-inspänning | 220-240 V |
| Växelström Frekvens | 50 Hz |
Special features
| Sharp-teknik (klädvård) | Advanced Inverter Motor, Allergy Smart, Ångfunktion |
Ergonomi
| Barnsäkert | Ja |
| Återstående tidindikering | Ja |
| Fördröjd start | 24 h |