HP Elite 800 G9
SFF Core i5 i5-14500 2.6 GHz - 16 GB - SSD 512 GB
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorgenerering | Intel Core i5-14xxx; Intel Core i5-14xxx |
| Processorfamilj | Intel® Core™ i5 |
| Processor | i5-14500 |
| Processorkärnor | 14 |
| Processortrådar | 20 |
| Processorboostfrekvens | 5 GHz |
| Prestandakärnor | 6; 6 |
| Effektiva kärnor | 8; 8 |
| Maximal turbofrekvens för prestandakärna | 5 GHz; 5 GHz |
| Maximal turbofrekvens för effektiv kärna | 3,7 GHz; 3,7 GHz |
| Basfrekvens för prestandakärna | 2,6 GHz; 2,6 GHz |
| Basfrekvens för effektiv kärna | 1,9 GHz; 1,9 GHz |
| Processorns cache | 24 MB |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns baseffekt | 65 W; 65 W |
| Maximal turboeffekt | 154 W; 154 W |
Minne
| Internminne | 16 GB |
| Maximalt internminne | 16 GB; 128 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minneslayout | 1 x 16 GB |
| Minnesplatser | 4x DIMM |
| Minne klockhastighet | 4800 MHz |
| Minnesmodul, typ | UDIMM |
Lagringsmedia
| Total lagringskapacitet | 512 GB; 512 GB |
| Lagringsmedia | SSD; SSD |
| Optisk enhetstyp | Nej; Nej |
| Antal installerade lagringsenheter | Ja |
| Total SSD-kapacitet | 512 GB; 512 GB |
| Antalet installerade SSD | Ja; Ja |
| Solid-state drive kapacitet | 512 GB; 512 GB |
| NVMe | Ja; Ja |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express; PCI Express |
Grafiken
| Diskret grafikkort | Nej; Nej |
| Ombord grafikkort | Ja |
| Diskret grafikkortsmodell | Ej tillgänglig; Ej tillgänglig |
| Inbyggd grafikprocessor (GPU) | Intel |
| Familj av inbyggda grafikkort | Intel® UHD Graphics |
| Ombord grafikkort modell | Intel UHD Graphics 770 |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s; 10,100,1000 Mbit/s |
| Kabelteknik | 10/100/1000Base-T(X); 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN-styrenhet, tillverkare | Intel |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN-kontrollens modell | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Antenntyp | 2x2 |
| Bluetooth | Ja; Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
Anslutningar
| Antal USB 2.0 anslutningar | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ A-portar | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 2x2 typ C-portar | Ja |
| Antal HDMI-portar | Ja |
| HDMI-version | 1.4 |
| Linje in | Ja |
| Uttag för mikrofon/linje in | Ja |
| Antal Displayportar | 2; 2 |
| DisplayPort-version | 1.4; 1.4 |
| Linje ut | Ja; Ja |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja; Ja |
Expansionsplatser
| Antal 3,5 "vikar | 2 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x)-kortplatser | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x)-kortplatser | Ja |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) platser | Ja |
Design
| Chassityp | SFF |
| Färgnamn | Jack black |
| Produktens färg | Svart; Svart |
| Introducerades år | 2024; 2024 |
| Ursprungsland | Tjeckien |
Prestanda
| Moderkortets chipset | Intel Q670 |
| Ljudchipp | Realtek ALC3252 |
| Lösenordsskydd | Ja; BIOS, Ström på |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Produkttyp | PC; PC |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
Programvara
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
Processor specialfunktioner
| Intel® Turbo Boost Technology | Ja |
Special features
| HP Support Assistant | Ja |
| HP Security tools | HP Sure Run; Trusted Platform Module TPM 2.0 är ett inbäddat säkerhetschipp som levereras med Windows 10 (Common Criteria EAL4+-certifierat) (FIPS 140-2 Level 2-certifierat); HP Sure Start; HP Secure Erase; HP Sure Click; HP Sure Sense; Absolute Persistence-modul; HP Sure Recover; HP Sure Admin; HP Client Security Manager Gen7; HP Tamper Lock; HP Sure Start Gen7; HP Sure Sense2; HP Sure Run Gen5; HP Sure Recover Gen5 |
| HP segment | Business |
Strömtillförsel
| Strömförsörjning | 260 W; 260 W |
| Strömförsörjning ingångsspänning | 100 - 240 V; 100 - 240 V |
| Strömförsörjning ingångsfrekvens | 50 - 60 hz; 50 - 60 hz |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 10 - 35 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
Hållbarhet
| Hållbarhetscertifiering | TCO |
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja; Ja |
| Hållbara tekniker och material | Storförpackning tillgänglig; Kudden av formpressad pappersmassa inuti förpackningen är 100 % hållbart framtagen och kan återvinnas; Den yttre förpackningen och de korrugerade kuddarna är 100 % hållbart framtagna och kan återvinnas; Havsnära plast i högtalarlådan och I/O-panelen; 10 % ITE-härledd plast i slutet kretslopp för återvinning; 80 Plus Platinum-nätaggregat finns tillgängliga; 58 % återvunnen hushållsplast |
Vikt & dimension
| Bredd | 338 mm |
| Djup | 308 mm |
| Höjd | 338 mm |
| Vikt | 5,4 kg |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 399 mm |
| Låddjup | 499 mm |
| Förpackningens höjd | 228 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 7,92 kg |
Display
| Display inkluderad | Nej; Nej |
Audio
| Ljudchipp | Realtek ALC3252 |
Övrigt
| UNSPSC-kod | 43211507 |
