Palit GeForce RTX 3050 StormX OC 6GB NVIDIA GDDR6
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kärnor | 2304 |
| Grafikprocessorfamilj | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 3050 |
| Processorfrekvens | 1042 MHz |
| Klockhastighet vid processor-boost | 1492 MHz |
| Maximal upplösning | 7680 x 4320 pixlar |
| Max antal skärmar per grafikkort | 3 |
Minne
| Minneskapacitet, diskret grafikkort | 6 GB |
| Grafikkortets minnestyp | GDDR6 |
| Minneskapacitet | 96 bit |
| Dataöverföringshastighet | 14 Gbit/s |
| Minnesbandbredd (max) | 168 GB/s |
Anslutningar
| Gränssnittstyp | PCI Express 4.0 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Displayportar | 1 |
| DisplayPort-version | 1.4a |
| Antal DVI-D anslutningar | 1 |
Prestanda
| PhysX | Ja |
| Inbyggd TV mottagare | Nej |
| DirectX-version | 12 Ultimate |
| OpenGL-version | 4.6 |
| Klar för virtuell verklighet (VR) | Ja |
| HDCP | Ja |
| Dual Link-DVI | Ja |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
| NVIDIA Ansel | Ja |
Design
| Kylning typ | Aktiv |
| Antal fläktar | 1 fläkt/-ar |
| Antal slots | 2 |
| Produktens färg | Svart |
Strömtillförsel
| Lägsta systemströmförsörjning | 300 W |
| Strömförbrukning (vanlig) | 70 W |
Vikt & dimension
| Produktlängd | 162 mm |
| Djup | 40 mm |
| Höjd | 117 mm |
Förpackning
| Förpackningstyp | Låda |