Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G Grafikkort - 16GB GDDR7
NVIDIA RTX 5080 - PCI Express 5.0
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kärnor | 10752 |
| Grafikprocessorfamilj | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 5080 |
| Processorfrekvens | 2730 MHz |
| Maximal upplösning | 7680 x 4320 pixlar |
| Stöd för parallellprocessteknik | Stöds inte |
| Max antal skärmar per grafikkort | 4 |
Minne
| Minneskapacitet, diskret grafikkort | 16 GB |
| Grafikkortets minnestyp | GDDR7 |
| Minneskapacitet | 256 bit |
| Minne klockhastighet | 28000 MHz |
| Dataöverföringshastighet | 30 Gbit/s |
Anslutningar
| Gränssnittstyp | PCI Express 5.0 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.1b |
| DisplayPort-version | 2.1b |
| Antal Displayportar | 3 |
Prestanda
| Inbyggd TV mottagare | Nej |
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.6 |
| Dual Link-DVI | Nej |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
| Överklockad (OC) version | Ja |
| Garantiperiod | 4 År |
Design
| Kylning typ | Aktiv |
| Nedkylningsteknik | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Antal fläktar | 3 fläkt/-ar |
| Formfaktor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Antal slots | 3,5 |
| Belysning | Ja |
| Belysningsfärg | Multi |
| SFF-redo | Nej |
| Produktens färg | Svart |
Strömtillförsel
| Lägsta systemströmförsörjning | 850 W |
| Kompletterande strömkontakter | 1x 16-pin |
Vikt & dimension
| Vikt | 2 kg |
| Produktlängd | 342 mm |
| Djup | 70 mm |
| Höjd | 142 mm |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 264 mm |
| Låddjup | 427 mm |
| Förpackningens höjd | 105 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 3 kg |
| Förpackningstyp | Låda |
Förpackningens innehåll
| Kabel inkluderad | Energiljus |
Logistikdata
| Antal produkter per innerförpackning | 1 styck |