ASUS TUF GAMING B760M-BTF WIFI
moderkort - micro ATX - LGA1700-uttag - B760
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorsockel | LGA 1700 |
| Kompatibla processorer | Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Core™ i9, Intel® Pentium® Gold |
| Stödd processor uttag | LGA 1700 |
Minne
| Minnestyper som stöds | DDR5-SDRAM |
| Antal minnesplatser | 4 |
| Minnesplatser, typ | DIMM |
| Minneskanaler | Dubbla kanaler |
| ECC-kompatibilitet | Icke ECC |
| Minnets hastigheter | 4800,5000,5200,5400,5600,5800,6000,6200,6400,6600,6800,7000,7200 MHz |
| Minnesklockhastighet som stöds (max) | 7200 MHz |
| Maximalt internminne | 192 GB |
| Obuffrat minne | Ja |
Lagringskontroll
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | M.2, SATA III |
| Antalet hårddiskar som stöds | 4 |
| Antal lagringsenheter som stöds | 7 |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 10 |
Grafiken
| Stöd för parallellprocessteknik | Stöds inte |
Internal I/O
| USB 2.0 anslutning | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)-anslutningar | Ja |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)-anslutningar | Ja |
| Antal SATA III kontakter | 4 |
| Ljudanslutning på framsidan | Ja |
| ATX strömkontakt (24-pin) | Ja |
| CPU-fläktsanslutning | Ja |
| Antal anslutningar för fläktar | 3 |
| Periferiska (Molex) strömkontakter (4-pin) | Ja |
| EPS strömkontakt (8-polig) | Ja |
| Antalet COM-anslutningar | Ja |
| 12V-kontakt | Ja |
| Thunderbolt-anslutningar | Ja |
| RGB LED stiftlist | Ja |
Anslutningsmöjligheter
| Antal USB 2.0 anslutningar | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)typ C-portar | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ A-portar | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 2x2 typ C-portar | Ja |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Antal HDMI-portar | Ja |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Displayportar | Ja |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Linje in | Ja |
| Hörlursutgångar | Ja |
| Uttag för mikrofon/linje in | Ja |
| WiFi-AP antennuttag | Ja |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
Egenskaper
| Moderkortets chipset | Intel B760 |
| Ljudutgångskanaler | 7.1 kanaler |
| Komponent för | PC |
| Moderkort formfaktor | micro ATX |
| Moderkort, chipsetfamilj | Intel |
| Strömkälla av typen | ATX |
| Kylning typ | Passiv |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 11, Windows 10 |
Expansionsplatser
| PCI Express x1 (Gen 4.x) platser | Ja |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) platser | Ja |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) platser | Ja |
| Antal M.2 (M)-platser | 3 |
BIOS
| BIOS-typ | UEFI AMI |
| BIOS minnesstorlek | 128 mbit |
| Clear CMOS knapp | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 244 mm |
| Djup | 244 mm |
Förpackningens innehåll
| Kabel inkluderad | SATA |
| Manual | Ja |
Övrigt
| Ljudutgång | Realtek 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC*<br />- Supports: Jack-detection, Multi-streaming, Front Panel Jack-retasking<br />- Supports up to 24-Bit/192 kHz playback<br /><strong>Audio Features </strong><br />- Audio Shielding<br />- Dedicated audio PCB layers<br />* A chassis with an HD audio module in the front panel is required to support 7.1 Surround Sound audio output. |
| Speciella egenskaper | <strong>Total supports 3 x M.2 slots and 4 x SATA 6Gb/s ports*<br />Intel<sup>®</sup> Core™ Processors (14<sup>th</sup> & 13<sup>th</sup> & 12<sup>th</sup> Gen)</strong><br />M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode)<br /><strong>Intel<sup>®</sup> B760 Chipset</strong><br />M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode)<br />M.2_3 slot (Key M), type 2280 only (supports PCIe 4.0 x4 mode)**<br />4 x SATA 6Gb/s ports<br />* Intel<sup>®</sup> Rapid Storage Technology supports SATA RAID 0/1/5/10.<br />** M.2_3 slot shares bandwidth with PCIEX16(G4) slot. When M.2_3 slot has be installed a device, PCIEX16(G4) slot will be disabled. |
| Grafikutgång | 1 x DisplayPort**<br />1 x HDMI<sup>TM</sup> port*** <br />* Graphics specifications may vary between CPU types. Please refer to <u>www.intel.com</u> for any updates.<br />** Supports max. 4K@60Hz as specified in DisplayPort 1.4.<br />*** Supports 4K@60Hz as specified in HDMI 2.1. |
| Andra funktioner | 4 x DIMM, Max. 192GB, DDR5 7200(OC)/7000(OC)/6800(OC)/6600(OC)/6400(OC)/6200(OC)/6000(OC)/5800(OC)/5600/5400/5200/5000/4800 Non-ECC, Un-buffered Memory*<br />Dual Channel Memory Architecture<br />Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP)<br />OptiMem II<br />* Supported memory types, data rate (speed), and number of DRAM modules vary depending on the CPU and memory configuration, for more information please refer to CPU/Memory Support list under <br />the Support tab of product information site or visit https://www.asus.com/support/<br />* Non-ECC, un-buffered DDR5 memory supports On-Die ECC function.<br /> |