Intel Server Board S2600WFTR
moderkort - Intel - Socket P - C624
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorsockel | LGA 3647 (Socket P) |
| Kompatibla processorer | Intel® Xeon® |
| Max antal processorer | 2 |
| Antal QPI länkar | 2 |
| Högsta antal PCI Express-platser | 96 |
| Processor med ECC-stöd | Ja |
| Produktserie | Intel® Server Board S2600WF Family |
| Produktens kodnamn | Wolf Pass |
Minne
| Minnestyper som stöds | DDR4-SDRAM |
| Antal minnesplatser | 24 |
| Minnesplatser, typ | DIMM |
| Minneskanaler | Sex kanaler |
| Minnesspänning | 1.2 V |
| ECC-kompatibilitet | ECC |
| Minnets hastigheter | 2133,2400,2666,2933 MHz |
| Minnesklockhastighet som stöds (max) | 2933 MHz |
| Maximalt internminne | 7,5 TB |
Lagringskontroll
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | SATA |
Grafiken
| Stöd för parallellprocessteknik | Stöds inte |
| Ombord grafikkort | Ja |
Internal I/O
| USB 2.0 anslutning | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)-anslutningar | 2 |
| Antal SATA III kontakter | 12 |
| Sammanlagt antal SATA-kontakter | 12 |
Anslutningsmöjligheter
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 3 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Seriella portar | 2 |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Wi-Fi | Nej |
Egenskaper
| Moderkortets chipset | Intel® C624 |
| Ljudutgångskanaler | 8 kanaler |
| Komponent för | Server |
| Moderkort, chipsetfamilj | Intel |
| Rack-Friendly styrelse | Ja |
| Kompatibla operativsystem | Windows Server 2016*|VMware*|Ubuntu* |
Expansionsplatser
| PCI Express x8 (Gen 3.x)-kortplatser | 6 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x)-kortplatser | 3 |
| PCI Express-kortplatser version | 3.0 |
| PCI Express OCuLink-anslutningar (NVMe-stöd) | 4 |
Processor specialfunktioner
| Stöd för Intel® Remote Management Module | Y |
| Intel® Rapid Storage Technology för företag | Ja |
| Intern I / O- expansionsmodul x8 Gen 3 | 1 |
| Intel® Intel®ligent Power Node Manager | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Optane ™ DC Uthållig minnesteknologi | Ja |
| Intel® AES nya instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Optane ™ DC Utålligt minne stöds | Ja |
| Intel® Trusted Execution Technology | Ja |
| Integrerade system tillgängliga | Ja |
| Intel® Optane™ Memory Ready | Nej |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 84733020 |
Vikt & dimension
| Bredd | 424,8 mm |
| Djup | 431,8 mm |
Tekniska detaljer
| Antal USB-portar | 8 |
| Senaste mottagande attributdatum | Sunday, December 22, 2019 |
| Formfaktor | Custom 16.7" x 17" |
| URL för ytterligare information | https://www.intel.com/content/www/us/en/products/servers/server-boards/server-board-s2600wf.html |
| Lanseringsdatum | Q2'19 |
| Förväntat upphörandedatum | 2023 |
| RAID-konfiguration som stöds | SW RAID 0/1/10 (5 optional) |
| Sista order-datum | 2019-08-03 05:00:37 |
| Meddelande om datum för livscykelslut | Monday, April 22, 2019 |
| Produkttyp | Server/Workstation Board |
| Status | Launched |
| USB-version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Matningsfack 1, antal banor | 24 |
| Matningsfack 2, antal banor | 24 |
| Matningsfack 3, antal banor | 12 |
Övrigt
| Intel Node Hanterare | Ja |
| PCI Express CEM revision | 3.0 |
| Grafikutgång | VGA |
| Chassityp | Rack |
| CPU konfiguration (max) | 2 |
| Antalet DIMM-platser | 24 |
| Inbäddade alternativ | Nej |
| Värmeavledningseffekt (TDP) | 205 W |
| CCATS (Commodity Classification Automated Tracking System) | G157815L2 |
| ECCN (Export Control Classification Number) | 5A992C |