HPE Modular Smart Array 2070 32Gb Fibre Channel SFF Storage
SSD-array
Lagringsmedia
| Lagringsenheter installerade | Ja; Ja |
| Typ av installerad lagringsenhet | SSD |
| Antal installerade lagringsenheter | 12 |
| Total installerad lagringskapacitet | 23 TB; 23 TB |
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Antal lagringsenheter som stöds | 24 |
| Högsta lagringskapacitet | 2710 TB |
| Lagringsenhetens kapacitet | 1,92 TB |
| Lagringsenhetens storlek | 2.5" |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | SAS |
| RAID-nivåer | 0, 6, 1, 5, 10; 0, 6, 1, 5, 10 |
| Hårddiskstyp | Twelve 1.92 TB Read Intensive SSDs included; Add up to twelve additional SFF HDD and/or SSD per base array |
| Självkrypterande hårddiskar (SED-hårddiskar) | Nej |
Anslutningar
| Fiberkanal | Ja |
Design
| Enhetsklass | Stor företagsverksamhet; Stor företagsverksamhet |
| Chassityp | Rack (2U) |
Systemkrav
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Serveroperativsystem som stöds | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 445 mm; 445 mm |
| Djup | 508 mm; 508 mm |
| Höjd | 89 mm; 89 mm |
Miljökrav
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 0 - 85%; 0 - 85% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C; -40 - 70 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 0 - 90%; 0 - 90% |
Hållbarhet
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR |
Övrigt
| Hårddiskkontroller | 2x 32 Gb Fibre Channel 4-port Controller |
| Expansion beskrivning | 2U 24-drive SFF drive enclosure and/or 2U 12-drive LFF drive enclosure (add up to 9 in any combination) |
| Kompatibla operativsystem | Windows Server; VMware vSphere™; Red Hat Linux; SUSE™ SLES; See HPE SPOCK for more details. |
| Formfaktor | SFF |