CORSAIR RMx Series RM1000x strömförsörjning
ATX12V 3.1/ EPS12V
Strömtillförsel
| Total effekt | 1000 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 47 - 63 hz |
| Ingående ström | 12 - 5 A |
| Högsta ingångsström (vid 110V) | 12 A |
| Högsta ingångsström (vid 220V) | 5 A |
| Kombinerad effekt (+3,3 V) | 150 W |
| Kombinerad effekt (+12 V) | 1000 W |
| Kombinerad effekt (+5 V) | 150 W |
| Kombinerad effekt (-12V) | 9,6 W |
| Kombinerad effekt (+5 VSB) | 15 W |
| Max utström (+3,3 V) | 25 A |
| Max utström (+12 V) | 83,3 A |
| Max utström (+5 V) | 25 A |
| Max utström (-12V) | 0,8 A |
| Max utström (+5 VSB) | 3 A |
Anslutningar
| Moderkort strömkontakt | 24-pin ATX |
| Antalet SATA strömkontakter | 11 |
| Periferiska (Molex) strömkontakter (4-pin) | 12 |
| EPS strömkontakt (8-polig) | Ja |
| Diskettenhet strömkontakt | 1 |
| PCI expressanslutning | Ja |
| Typ av kablage | Helt modulär |
Prestanda
| 80 plus-certifiering | 80 PLUS Gold |
| Ändamål | PC |
| Strömförsörjningsenhet formfaktor | ATX |
| ATX-version | 2.4 |
| EPS-version | 2.92 |
| Kullagertyp | Rifle |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 100000 h |
Design
| Produktens färg | Svart |
| Kylning typ | Aktiv |
| Fläktdiameter | 14 cm |
| Antal fläktar | 1 fläkt/-ar |
| På / av-knapp | Ja |
Certifikat
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
Vikt & dimension
| Bredd | 150 mm |
| Djup | 160 mm |
| Höjd | 86 mm |
| Vikt | 3,65 kg |
Förpackning
| Förpackningstyp | Låda |
Logistikdata
| Garantiperiod | 10 År |