StarTech.com USB 3.0 Docking Station
Compatible with Windows / macOS - Supports a Single 4K Ultra HD DisplayPort Display - USB3VDOCK4DP - dockningsstation - USB - DP - GigE
Anslutningar
| Anslutningsteknologi | Kabel |
| Värdgränssnitt | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Antal Displayportar | Ja |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
| Hörlursutgångar | Ja |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN förberedd | Ja |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| Full duplex | Ja |
Prestanda
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| Dataöverföringshastighet | 5 Gbit/s |
| Maximal digital upplösning | 3840 x 2160 pixlar |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Produktens färg | Svart, Silver |
| Stöd för UASP | Ja |
| Material, hölje | Plast |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Länk |
| Certifiering | CE, FCC |
Strömtillförsel
| AC-inspänning | 100-240 V |
| Ingående ström | 0.8 A |
| Utgångsspänning | 5 V |
| Uteffekt | 4 A |
| Strömförbrukning (vanlig) | 20 W |
| Typ av strömkontakt | Typ M |
| Kompatibla nätkontaktstyper | AU, EU, UK, US |
Programvara
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac-kompatibel | Ja |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Andra operativsystem som stöds | ChromeOS |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 5 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 20 - 80% |
Vikt & dimension
| Bredd | 79 mm |
| Djup | 139 mm |
| Höjd | 26 mm |
| Vikt | 148 g |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 214 mm |
| Låddjup | 151 mm |
| Förpackningens höjd | 53 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 556 g |
Förpackningens innehåll
| Bruksanvisning | Ja |
| AC-adapter inkluderad | Ja |
| Kabel inkluderad | USB |
Tekniska detaljer
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 84733020 |
Övrigt
| Kretsar | DisplayLink - DL-5700, VLI - VL812 |
| USB dataöverföring | 5000 Mbit/s |