DaHua Övervakningskamera
3840 x 2160 pixlar - IP67 - 30 m - 20 fps - PoE, DC
Bildsensor
| Optisk sensorstorlek | 25,4 / 9,4 mm (1 / 2,7") |
| Bildsensortyp | CMOS |
| Progressiv skanning | Ja |
Grafikstyrenhet
| Maximal upplösning | 3840 x 2160 pixlar |
| Komprimeringsformat | H.265, H.264, H.264H, H.264B, MJPEG |
| Videoformat som stöds | Smart H.265+, Smart H.264+ |
| Strömmande video | Ja |
| Bildfrekvens | 20 fps |
| Styrning av bit-hastighet | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Bithastighet | 32 Kbps - 8 Mbps |
| Bakgrundsbelysningskompensation (BLC) | Ja |
| Highlight Compensation (HLC) | Ja |
| Ljuddämpning | Ja |
| Region of Interest (ROI) kodning | Ja |
| Intelligent videoanalys | Ja |
Lagringsmedia
| ROM-kapacitet | 128 MB |
| RAM-kapacitet | 256 MB |
Kamera
| Slutartid | 1/3 - 1/100000 s |
| Minimibelysning | 0,0008 lx |
| Objektivets betraktningsvinkel, horisontell | 110° |
| Objektivets betraktningsvinkel, vertikal | 58° |
| Synfältsvinkel (FOV) | 132° |
| Objektivets betraktningsvinkel, diagonal | 100° |
Lampor
| 0,008 lx |
Audio
| Signal/brusförhållande (SNR) | >56 dB |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Ljudformat som stöds | G.711a, G.711Mu, PCM, G.726 |
Prestanda
| Inbyggd ljus | Ja |
| Horisontellt synfält | 86° |
| Vertikalt synfält | 49° |
| Dag / nattläge | Ja |
| Brett dynamiskt omfång (WDR) | Ja |
Mörkerseende
| Antal belysning lysdioder | 1 |
| Mörkerseende avstånd | 30 m |
Linssystem
| Fast fokus | Nej |
| Brännviddsintervall | 2,8 - 3,6 mm |
Övrigt
| Största bländarnummer | F1,6 |
Bevakning
| Video rörelsedetektor | Ja |
| Kryptering/säkerhet | Video encryption, Configuration encryption, Digest, WSSE, Account lockout, Security logs, X.509 certification, HTTPS, Trusted boot, Trusted execution, Trusted upgrade |
Anslutningar
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
Nätverk
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3af |
| Stöd för nätverksprotokoll | IPv4, IPv6, HTTP, TCP, UDP, ARP, RTP, RTSP, RTCP, RTMP, SMTP, FTP, DHCP, DNS, DDNS, NTP, Multicast, ICMP, IGMP, P2P |
| Klient interoperabilitet | ONVIF (Profile S, Profile T), CGI |
Strömtillförsel
| Strömkälla av typen | PoE, DC |
| DC-utgång volt | 12 |
| Strömförbrukning (max) | 5,8 W |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | -40 - 60 °C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 0 - 95% |
Vikt & dimension
| Höjd | 173,3 x 70 x 70 mm |
Design
| Internationellt skydd (IP) kod | IP67 |
| Material, hölje | Metall |