Hikvision Övervakningskamera
2688 x 1520 pixlar - IP67 - 60 m - 25 fps - DC, PoE
Bildsensor
| Bildsensortyp | 1/3 Progressive Scan CMOS |
Grafikstyrenhet
| Maximal upplösning | 2688 x 1520 pixlar |
| Smart IR | Ja |
| Grafikupplösningar som stöds | 2688 x 1520, 1920 x 1080, 1280 x 720 |
| Bildfrekvens | 25 fps |
| Komprimeringsformat | H.265/H.264/H.264+/H.265+, H.265/H.264/MJPEG, H.265/H.264 |
| Bithastighet | 32 Kbps-8 Mbps |
| Styrning av bit-hastighet | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Region of Interest (ROI) kodning | Ja |
| Bakgrundsbelysningskompensation (BLC) | Ja |
Kamera
| Minimibelysning | 0,005 lx @ (F1.6, AGC ON) |
| Slutartid | 1/3 - 1/100000 s |
| Panoreringsvinkel | 0 - 360° |
| Lutningsvinkel | 0 - 90° |
| Rotationsvinkel | 0 - 360° |
| Objektivets betraktningsvinkel, horisontell | 103° |
| Objektivets betraktningsvinkel, vertikal | 55° |
| Objektivets betraktningsvinkel, diagonal | 122° |
Prestanda
| Dag / nattläge | Ja |
| Inbyggd ljus | IR |
| Dynamiskt omfång | 120 dB |
| Certifiering | FCC, CE-EMC, RCM, IC, KC, UL, CB, CE-LVD |
Linssystem
| Linstyp | Fast brännvidd |
| Fast brännvidd | 2,8 mm |
Mörkerseende
| Mörkerseende avstånd | 60 m |
| Infraröd våglängd | 850 nm |
Nätverk
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3af |
| Stöd för nätverksprotokoll | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, PPPoE, WebSocket, WebSockets |
| Antal samtidiga kanaler med direktsändning | 6 kanaler |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Antal användare | 32 användare (er) |
Audio
| Signal/brusförhållande (SNR) | 52 dB |
Anslutningar
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
Lagringsmedia
| Högsta minneskortskapacitet | 512 GB |
| Typ av minneskort | microSD |
Strömtillförsel
| Strömkälla av typen | DC, PoE |
| DC-utgång volt | 12 |
| DC utgående ström | 0,71 A |
| Strömförbrukning (max) | 8,5 W |
Vikt & dimension
| Diameter | 105 mm |
| Produktlängd | 299,7 mm |
| Vikt | 1070 g |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | -30 - 60 °C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -30 - 60 °C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 0 - 95% |
Design
| Internationellt skydd (IP) kod | IP67 |