NETGEAR GS724T
Version 6 - switch - 24 portar - smart - rackmonterbar
Management features
| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L2+/L3 |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Systemhändelselogg | Ja |
Anslutningar
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 24 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal SFP-modulplatser | 2 |
| Strömanslutning | DC-in-uttag |
Nätverk
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1D, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1as, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G stöd | Ja |
| Portspegling | Ja |
| Full duplex | Ja |
| IP-routning | Ja |
| STP (Spanning Tree Protocol) | Ja |
| Flödeskontroll | Ja |
| Broadcast Storm-kontroll | Ja |
| VLAN-stöd | Ja |
| Antal VLAN | 256 |
Data transmission
| Switch kapacitet | 52 Gbit/s |
| Adresstabellstorlek | 16000 poster |
| Antalet köer | 8 |
| Antal statiska rutter | 32 |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 9000 |
| Paketbuffertminne | 2 MB |
Bevakning
| DHCP-funktioner | DHCP client, DHCP snooping |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| IGMP-snooping | Ja |
| SSH / SSL-stöd | Ja |
| MAC-adressfiltrering | Ja |
| Kryptering/säkerhet | HTTPS, SSL/TLS |
Multicast-funktioner
| Multicast-stöd | Ja |
| Antal filtrerade fleranvändargrupper | 512 |
Protokoll
| Lednings Protokoll | SNMP v1/v2 |
Design
| Rackmontering | Ja |
| Formfaktor | 1U |
| Produktens färg | Blå, Grå |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Länk |
| Antal fläktar | 0 fläkt/-ar |
Prestanda
| Ljudnivå Lc IEC | 0 dB |
| Firmware kan uppgraderas | Ja |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 33332.43 h |
Strömtillförsel
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Strömförbrukning (vanlig) | 13.5 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 45 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 0 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 0 - 95% |
| Altitud vid drift | 0 - 3000 m |
| Höjd över havet i avstängt läge | 0 - 3000 m |
Vikt & dimension
| Bredd | 328 mm |
| Djup | 169 mm |
| Höjd | 43 mm |
| Vikt | 1.62 kg |